Öğrenciler Arasında Liderlik ve Öğrencinin Grup İçindeki Yeri

1 dk


69

Bir grup içerisindeki liderlik, büyük çoğunlukla bir bireyin uzmanlığı olarak kabul edilmektedir. Daha önce de belirtildiği gibi çalışma grupları en az iki amaç grubuna sahiptir. İlişkiler yönelimli ve hedef yönelimli.

 

Bu açıkça mümkündür ki bir grup içerisinde iki lider bulunabilir: birisi ilişkiler yönelimliye uyan bir diğeri ise hedef yönelimliye uyan liderdir. Bu iki hedef farklı kişisel erişme becerileri gerektirmektedir ve zamanla karmaşıklaşabilir; böylece bir kişinin tek başına üstesinden gelmekte zorlanabileceği ihtiyaçların kombinasyonunu yaratabilir.

 

Liderlik Nedir? Gençlerin Liderlik Sevdası.

 

 

Etkili grup liderliği

Etkili bir grup lideri çoğunlukla doğrudan ya da dolaylı olarak grup üzerine etki edebilir.

Neredeyse grubun çıktılarını ve davranışlarını etkileyen diğer faktörler (ölçüler, üye kompozisyonu ve görevleri, normlar ve hedefler ve dışsal çevre gibi) yetersiz olarak grubun yöneticisi pozisyonundaki kişi ya da kişilerce empoze edilmiştir.

 

Örneğin, etkili grup lideri grup ve dışsal çevre arasında sürekli anahtar bir rolde bulunur.

Bu kişi yeni grup üyelerinin seçiminde gerçek bir etkiye, çalışma gruplarında ise yöntem üzerinde genel bir etkiye sahiptir.

 

Çalışma grupları üyeleri kendileri seçecekleri zaman, lider muhtemel adayları tarar ve seçilebilecek alternatifleri kısıtlar. Bu davranışlar yalnızca etkili grup liderleri için gerekli olan etki ve özellikler konusunda örnek teşkil ederler

 

Grup tarafından tamamen reddedilenler grup kurallarına önem vermemelerine rağmen, yine de gruptan atılmamak için itaat türünde dahi olsa bir dereceye kadar uyma davranışları sergilemişlerdir. Burada şöyle bir soru akla gelmektedir. “İnsanlar değer vermedikleri gruplarda neden kalmak isterler?” Bu soruya cevap bulmak için birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalarda şu sonuçlar alınmıştır.

 

İnsanların grup kurallarına uyum göstermelerinin temelinde, grup beklentilerine cevap vermeleri veya içinde bulundukları grubun diğer gruplardan daha iyi durumda olması yatar. Bağlı olduğu grup kendisini kabul etmemesine rağmen katılabileceği gruplar içinde en iyi durumda olanı içinde bulunduğu grup ise gruptan ayrılmak istemez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

69

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
9
İlginç
Harika Harika
6
Harika
Komik Komik
10
Komik
Sinirlendim Sinirlendim
11
Sinirlendim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
13
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
6
Üzüldüm

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir