Gün Seçiciliği Nedir? Bir Totem midir?

3 dk


45

Uğurlu ve uğursuz günlere inanış.

Gün seçiciliği, belirli günlerin uğursuzluk ve diğerlerinin şans getirdiğine ve belirli faaliyetlerin sadece bunlara göre, doğru zamanda uygulandığında başarı kazanacağı düşünülen, çok yaygın ve fi tarihinden kalma bir inanışa dayanır.

 

Eski Mısır’da bu fikir tüm ülkeyi belirleyen ve günlük yaşamın tüm alanlarına giren din ile sıkı sıkıya bağlantılıydı. Yunan tarih yazarı HerodotosW ( İ.Ö.V. yüzyıl ), Mısırlılar’ın her günü farklı bir tanrıya ayırmalarını ve bir insanın kaderinin doğduğu güne ve doğum gününe yöneten tanrıya bağlı olduğunu düşünmesini, onların karakteristik bir özelliği olarak tanımlıyordu.

 

Mısırlılar’ın yılın bütün günlerine tek tek yükledikleri anlamlar, III. ramses ( İ.Ö. 1200 ) döneminden kalma Papirüs Sallier IV.’de bulunmaktadır. Burada her gün için, o günde doğan çocuğun karşılaşacağı kader yazılmıştır, fakat burada söz konusu günü yöneten tanrının Mitosu ile daima sıkı bir ilişki göze çarpar.

 

Genellikle ölüm şekli verilmiş, meslek ve karakter özellikleri verilmemiştir. Çoğu günde çocuğun yaşamayacağı kehanetinde de bulunuyordu. Başka günlerde ise yeni doğanın bir timsahya da boğa yüzünde öleceği, öldürüleceği ya da uda boğulacağı veya sadece bir yıl yaşayacağı ifade ediliyordu. Diğerlerinde ise kör veya sağır olacakları ya da belirli hastalıklardan ölecekleri ön söyleminde bulunuyordu.

 

Normal gün seçiciliğinde gün, sabah,öğle ve akşam olmak üzere üç bölüme ayrılırdı. Her bölüm için uygun faaliyetler ayrı olarak sayılırdı. Bunun yanı sıra tüm gün için genel bir değerlendirme yapılırdı.  5. Paophie ( 2 Ekim ) örneğin şu şekilde değerlendirilir: ” Kötü, kötü, kötü ! Sakın bu günde dışarıya çıkma Kadınlara yaklaşma. bu gün, kurban suna günüdür, çünkü Tanrı Montu ( Savaş Tanrısı ) bu gün dinlenmektedir. Bu günde dünyaya gelen kişi, karasevdadan ölür. ” 9. ve 29. Paophie’de doğmuş olanlar ise, ” Sadece günü yaşayın, şans eksik olmayacaktır. ” denilir. kötü kader tahminleri karşı önlemlerle ya da dini ritüeller ile kurbanlar ve muskalarla geri çevirilebilirdi.

 

Yunanlılar ve Romalılar bu beceleri devalmış, Mısır Tanrılarının yerine gezegenleri koymuşlardı. Ön söylemlere yıllık listeler ne Yunanistan ne de Roma’da kabul gördü. Bunun yerine aylara bölünmüş takvimler, yani iki çeşit formda ortaya çıkan ay kehanet kitapları veya Lunar’lar bulunuyordu. Bunlar ya ayın burç işaretlerindeki söz konusu durukmuna göre astrolojik hesaplanıyordu veya Mısır kalıbına göre düzelenmişti, ki burada Mısır Tanrıları yerine kendi Tanrılarını kullanıyorlardı.

 

Daha geç dönem hıristiyan takvim imalatçıları, astrolojik kehanet kitaplarının yanı sıra bu dağılım formunu da korumuş ve antik tanrıların yerine İncil’den kutsal kişeler veya figürler kullanmıştı.

 

Bizans’tan bir hıristiyan Lunar’ında, ayın 6. günü için şöyle der: ” Artemis doğmuştu, Nebrod doğmuştu. Bugün iyidir ve şans getirir.  Bu günde her türlü zor işe başlanabilir. Fakat özellikle savaşa çıkılması, ok atılması, köle, dana ve ev hayvanlarının alınması tavsiye edilir. Kaçak ve kayıp mal neşeyle bulunacaktır.Yeni doğanlar çok mutlu olacak, tehlikeli teşebbüslerinde mutlu olacak ve hiçbir dert çekmeyecektir. Birisi bu günde hastalanırsa, o zaman kısa sürede iyileşecektir. Birisi bir rüya görürse, o zaman bunu kalbinde saklasın ve bu sırrı kimseye söylemesin, tanrı güneşine bile.

 

Gerçekten ay dönemlerine dayanan ay takvimleri, antik gün seçiciliğinde sadece bir alt rol oynuyordu. Ekseriyetle Hindistan ve Doğu Asyda’da dikkate alınıyordu. Özel amaçlar için uygun ve uygun olmayan günlerin okunabildiği özel Lunar’lar çok yaygındı : Geziler, hastalık durumu, aşk meseleleri ile ilgili sorular için. Bu özel takvimler ya da gün seçici Lunar’lar, ta erken yeniçağa kadar girmiştir. Bunlar daha sonra AlmanakW‘larla yer değiştirmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

45

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
14
İlginç
Harika Harika
10
Harika
Komik Komik
17
Komik
Sinirlendim Sinirlendim
17
Sinirlendim
Beğendim Beğendim
9
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
11
Üzüldüm

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir