Platon’un Devlet Adlı Kitabının İncelenmesi

1 dk


51

Platon’un bu eserini sizlere tanıtmaktan büyük sevinç duyuyorum: “Antik Yunan’ın ünlü düşünürü Platon’dan günümüze kadar ulaşan ölümsüz bir eserdir devlet.

Platon, bu eserde adaletin, doğruluğun, erdemin, ahlaksızlığın ve ‘doğru yönetim’in doğasını inceler. Biz de yüzlerce yılın ötesinden gelen bu sesi duymak için Platon’a kulak verdik. Tercümede Princeton Üniversitesi Yayınlarının 1989 tarihli edisyonu Republic’i temel aldık ve daha açık bir anlatım sağlamak için zaman zaman University of Verginia Library kaynaklı ikinci bir metre başvurduk.

 

Bilindiği gibi Socrates’in öğrencisi olan Platon, Socrates’in eşitsizlikçi düşüncelerini işleyip genişletmiştir. İlk ipuçlarını Socrates’in verdiği ‘bilgelerin yönetimi’ düşüncesini temellendirerek canlandırmış ve siyasi düşünce tarihinin ilk yönetim sınıflandırmalarından birini yapmıştır. Platon’un üzerinde, hocası Socrates’in etkisi okadar belirgindir ki Devlet’te, kendi namıyla değil Socrates ismiyle konuşur.

Çağdaşları Glaucon ve Adimantus’un, adaletin üstünlüğünün şimdiye kadar hiç kimse tarafından tatmin edici bir biçimde savunulmadığını, bu savunmayı kendisinin dilinden dinlemek istediklerini söylemeleri üzerine Platon, ya da devlet’te kullandığı adıyla Socrates, adaletin ve adaletsizliğin doğasını sorgulmaya başlar. Adil insan mı, yoksa adaletsiz insanın mı daha mutlu olduğunu görebilmek için öncelikli olarak adil devletin kurulması ve adaletin bu yapı içerisinde gözlemlenmesi gerektiğini düşünerek ‘ideal devlet’i inşa etmeye girişir.

 

İdeal devletin kuruluşunu Platon’un dilinden okumak gerçekten heyecan vericidir. Çünkü sadece değerler kuramına değil, bunun yanı sıra varlık ve bilgi kuramına  ilişkin görüşlerini de sunar Platon. Akıcı bir üslupla ilerleyen bu düşünce silsilesi içinde sansürden, öjenizme, ortak mülkiyetten anarşizme ya da seçkinlerin yönetimine kadar, bugün kala karşısında ya da yanında tavır aldığımız birçok olgunun öncüllerini görürür.

 

Anlaşılan o ki Devlet, daima okunacak, en azından insanlar ideal devletin nasıl olacağı konusunu düşünmeye devam ettiği müddetçe.”

 

Türkçe
196 s. — 2. Hamur– Ciltli — 14 x 20 cm

Bu kaynağı: ” İdefix, İlknokta, Hermeskitap,Kitapyurdu ( vb. )” temin edebilirsiniz.

Neval AKBIYIK


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

51

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
8
İlginç
Harika Harika
5
Harika
Komik Komik
10
Komik
Sinirlendim Sinirlendim
11
Sinirlendim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
13
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
6
Üzüldüm

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir