Savaş Hastalığı Volyn Ateşi Nedir?

1 dk


Abone Ol 
40
savaş hastalığı

Araştırma: Birinci Dünya Savaşı’ndan önce insanlar Volyn ateşinden muzdaripti

savaş hastalığı

Bilim adamları, geleneksel olarak Birinci Dünya Savaşı’nın bir hastalığı olarak kabul edilen Volyn ateşinin 1914-1918 olaylarından birkaç yüzyıl önce hasta “siviller” olduğunu gösteren DNA buldular. Araştırmacılar, toplamda 1. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yaşamış 145 kişinin kemik ve diş parçalarını analiz ettiler. Bu kalıntıların yaklaşık% 20’si siper ateşine neden olan bakteri olan Bartonella quintana’nın izlerini içeriyordu. Savaş hastalığı başlıklı haberi okuyorsunuz.

İlk olarak İngiliz Seferi Kuvvetleri tarafından 1915’te görülen siper veya Volhynian, ateş I.Dünya Savaşı sırasında tahmini 500.000 askeri vurdu. O zamandan beri hastalık savaş alanıyla eşanlamlı hale geldi. Ancak uluslararası bir bilim adamları ekibi tarafından yapılan yeni bir çalışma bu inancı çürütmektedir.

Araştırmacılar, Sicilya’nın Syracuse kentindeki bir Roma mezarlığında bulunan fosilleri inceledi. Başlangıçta, 3. ve 4. yüzyıllarda orada yaşayan Hıristiyan nüfusun beslenme alışkanlıklarını ve sağlığını daha iyi anlamak için. Fransız epidemiyologlarla işbirliği yapan bilim adamları, gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu testi kullandılar ve kalıntılarda B. quintana DNA’sı buldular.

Makalenin yazarları, “Enfeksiyondan sonra, hendek ateşi gibi DNA’nızda izler bırakabilen ve DNA’nızda ek bilgiler bırakabilen hastalıklar ortaya çıkar” dedi. Bu, 2000 yıl önce bile bir kişinin ölümünden sonra, onu enfekte eden bakterinin izlerinin hala bulunabileceği anlamına geliyor.

Bilim adamları, bu keşfin, siper ateşinin karmaşık tarihine ışık tuttuğunu ve İtalyan bölgesindeki Hıristiyan vatandaşların 3. ve 4. yüzyıllardaki yaşamları hakkındaki tarihi sorulara cevaplar sağladığını söylüyor.

[Fotoğraf: Güney Florida Üniversitesi]

Kaynak: www.eurekalert.org

etiketler: savaş hastalığı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

40

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir