Çocuklarla Evde Oynanacak Neşeli Oyunlar

2 dk


45

Çocuklar için oyunun önemi oldukça büyüktür. Oyunlar çocuklarda hem fiziksel gelişimin hem de zihinsel gelişimin daha fazla gelişmesine katkı sağlar. Ancak günümüzde sokak oyunları yok denecek kadar azdır. Bu da çocukların tüm gün evde bilgisayar, telefon veya televizyon gibi beyin fonksiyonlarına zarar verecek cihazlara yönelmelerine neden olmaktadır.

 

Öte yandan evde çocuklarınız ile beraber kaliteli vakit geçirmek adına mutlaka yaşlarına uygun oyunların oynanması önerilir. Böylece aile arasındaki bağların güçlenmesine ve çocukların kendilerini daha değerli hissetmelerine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle hem sizin hem de çocukların sevebileceği oyunlar seçerek daha verimli ve daha keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

 

Uzmanlar, aile içindeki iletişimin öneminden sıklıkla bahsetmektedir. Ancak aile içindeki iletişim sadece konuşarak değil, beraber çeşitli aktiviteler yaparak daha verimli olacaktır. Evde çocuklarınız ile beraber oyunlar oynadığınızda, başta çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca anne ve babalar çocukları ile oyun oynayarak onlara değerli olduğunu hissettirip, öz güvenlerinin gelişmesine katkı sağlar.

 

Bunun dışında zeka geliştiren bir takım oyunlar da mevcuttur. Yani fiziksel aktivitelerin yanında beyin aktivitelerini de güçlendirecek ve düşünme kabiliyetlerini artıracak pek çok oyun mevcuttur. Bu oyunlar sayesinde çocuklarınızın motor ve psiko-sosyal gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz.

İşte çocuklarla evde oynanacak oyunlar…

 

Evde Hangi Oyunları Oynayabiliriz?

Çocuklarınızla keyifli ve eğlenceli vakitler geçirmek istiyorsanız ilk olarak evde hangi oyunları oynayabiliriz? Sorusunun yanıtını bilmeniz gerekir. Öncelikle küçükken kendi oynadığınız ve oynamaktan keyif aldığınız oyunları çocuklarınıza öğretip oynamaya başlayabilirsiniz. Ama  burada dikkat etmeniz gereken konu, oynadığınız oyunun çocuklarınızın zihinsel ve fiziksel gelişimine ne kadar katkı sağladığıdır.

 

Bu nedenle ilk olarak seçtiğiniz oyunların çocuklar üzerindeki etkilerini bilmeniz tavsiye edilir.

 

 

 

Eski Çocuk Oyunları Nelerdir?

Günümüzde artık pek çok eski çocuk oyunları gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Bunun nedeni sadece geçmişin özlemi değil, eski çocuk oyunlarının çocuklara kattığı faydalarıdır. Eski çocuk oyunları nelerdir? Sorusunun yanıtı ise;

 

Heykel tıraş oyunu

Bu oyunu 4 yaş üzerindeki çocuklarınızla rahatlıkla oynayabilirsiniz. Oyun için kişi sayısının fazla olması, oyunun daha eğlenceli hale gelmesine yardımcı olacaktır. Ama  4 kişi ile de oynanabilir. Bu oyunun oynanışı ise;

  • İlk olarak bir heykel tıraş belirlenir.
  • Heykel tıraş oyuncuların önüne geçerek, nasıl bir heykel yapmak istediğinden bahseder ( gülen, komik, ağlayan, kızgın, tek ayak üzerinde duran veya buna benzer benzetmeler yapılabilir)
  • Heykel tıraş bahsettiği, özellikleri oyuncuların alabilmesi için bir süre bekler.
  • Son olarak en beğendiği oyuncuyu heykel tıraş olarak belirler.

 

Bu oyunun amacı, çocuklarda yönerge takip edebilme kabiliyetinin artmasına katkı sağlamaktır. Ayrıca çocuklarda görsel takip etme gibi daha pek çok faydası mevcuttur. Bu nedenle oku öncesi çağdaki çocuklar için iyi bir oyun seçeneği olacaktır.

 

Hayvan tutmaca

Bu oyunu kendini ifade edebilen tüm çocuklar oynayabilir. Oyunun içeriği ise;

  • İlk olarak bir ebe belirlenir.
  • Daha sonra ebe aklındaki hayvanı anlatmaya başlar. ( hayvanın ne yediğinden, nasıl göründüğünden veya nasıl ses çıkardığından bahseder)
  • Diğer kişiler ise bu hayvanı tahmin eder.
  • Doğru bilen oyuncu ise ebe olarak, aklındaki hayvanı anlatmaya başlar.

 

Bu oyunun faydası ise çocukların konuşma ve taklit yeteneğini geliştirmedir. Ayrıca çocuklarda çevreyi gözlemleme ve gördüklerini anlatma yeteneğinin de ortaya çıkmasına katkı sağlar.

 

Çocuklarınıza bu ve bu gibi çeşitli oyunlar ile eşlik edebilirsiniz. Bu sayede daha verimli ve daha eğlenceli vakitler geçirmelerine yardımcı olabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

45

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
2
İlginç
Harika Harika
16
Harika
Komik Komik
3
Komik
Sinirlendim Sinirlendim
5
Sinirlendim
Beğendim Beğendim
12
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
6
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
16
Üzüldüm

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir