Birini Fikrini Değiştirmeye Nasıl İkna Edebilirim?

2 dk


Abone Ol 
55
Birini Fikrini Değiştirmeye Nasıl İkna Edebilirim

Bizi Türkiye’de takip edenler, iki tarafın sonunda fikrini gerçekten değiştirdiği, bölünmüş iki parti arasındaki tartışmaların ne kadar nadir olduğunu bilir, çünkü genellikle olan şey, her iki tarafın da konumlarında sadece güçlenip güçlenmeleri ve yeni bir şey öğrendikleri muhtemelen kendilerini nasıl daha iyi meşrulaştırabilecekleri. Birini Fikrini Değiştirmeye Nasıl İkna Edebilirim?

Birini Nasıl İkna Edebilirim? İkna Teknikleri.

Öyleyse, ister politika isterse mutfak tercihleri ​​olsun, birisinin bir şeye ilişkin konumunu değiştirmesi hala mümkün mü?

Bu alandaki literatür, tutumları değiştirmenin beş ana yolu olduğunu öne sürüyor ve bunlar:

Birini Fikrini Değiştirmeye Nasıl İkna EdebilirimŞartlandırma ile  Fikir Değiştirmeye İkna

Koşullandırmada, olumlu veya olumsuz bir uyarıcıyı, etkilemek istediğimiz görüşe bağlarız. Örneğin, pahalı bir spor araba satın almaya yönelik tutumum şu anda ekonomik planıma göre olumsuz ancak araba şirketleri, kaputun üzerine güzel bir kız koyarlarsa, kızı düşünürken bir araba satın almak isteyebileceğimi düşünüyor. Bu tür (ve çok daha karmaşık) koşullar, tamamen tüketicilerin ürünlere yönelik tutumlarını değiştirmeye dayanan (genellikle bir ihtiyaç duygusuna kayıtsız) dayalı reklam dünyasının çok karakteristik özelliğidir.

 

Rasyonel ikna

Bu tutum değiştirme yönteminde, diğer tarafa konumunu neden değiştirmesi gerektiğinin mantıksal nedenlerini sunmamız gerekiyor. Örneğin, bir spor otomobilin birçok iyi özelliğini ve yaşam kalitesi üzerinde nasıl olumlu bir etkisi olacağını açıklayabiliriz. Bu yöntemin insan denen türler üzerinde ne kadar etkili olduğuna kendiniz karar verin.

 

Doğrudan deneyimle ikna

Çoğumuz, kendimizle ilgili bir resim çizmeye gelince, rahat bir tavrımız var. Bazen birinin pozisyonunu değiştirmenin yolu, pozisyonunun yanlış olduğunu anlamak için onu o şeyin kendisine yaklaştırmaktır. Örneğin, birbirlerinin sadece onu öldürmekle ilgilendiğinden emin olan bir Yahudi ve bir Arap’ı bir araya getirebiliriz, ancak birlikte oturduklarında akıllarındaki imaja uymayan bir şey keşfedeceklerdir. Araba örneğinde doğrudan deneyim, ürünü zaten ellerimde hissettiren bir satış tekniğiyle ifade edilebilir, örneğin bir test sürüşü için almak, o zaman zaten ayırmak daha zor olacaktır.

 

Bilişsel uyumsuzluk ve ikna

Veya türkçe adıyla: “bilişsel dengesizlik.” Bu yöntemde, bir kişinin gerçekliğe karşı tutumunda tutarsız hissetmesine, içsel bir çelişkiye ya da köprülenmesi gereken gerginliğe neden oluruz. Örneğin, araba örneğinde, savurgan bir arabanın çevresel sonuçları nedeniyle bir spor araba satın almakla ilgilenmiyorsam, satıcı emekli paramın petrol stoklarına yatırıldığını belirtebilir ve böylelikle muhalefetimi hippi pozisyonlarımı terk etmeme ve batırmama neden olabilecek bir iç çelişkiye yönlendirebilir.

 

Seri istek ile İkna

Veya bir kişinin bir dizi soru ve istek ifadesi yoluyla konumunu değiştirmesine neden olduğumuz “erteleme yöntemi”. İsteklerimiz, gerekli tutum değişikliği yönünde bizi hareket ettirmeye çalışacaktır, örneğin: “Yüzdeki kapı” yöntemi, daha sonra onu yumuşatmak için dramatik bir teklif sunacak, örneğin, bir satıcı, beni pahalı bir arabayı kabul edilemez bir şekilde almaya ikna etmek için çirkin bir şekilde pahalı bir araba almayı teklif edecek. Diğer bir teknik, bana basit bir talep, temel versiyonda bir araç önerdiği “kapıya ayak” tekniğidir, ancak zaten kabul ettikten sonra, nihai sonucu çok pahalı kılan eklemelerle istiflenir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

55

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir