Psikopat ve Sosyopat Arasındaki Fark Nedir?

1 dk


Abone Ol 
45
psikopat ile sosyopat arasındaki fark

Hem psikopat hem de sosyopat, psikoloji tarafından başkalarının haklarını ve / veya duygularını tanıyamama ile karakterize bir antisosyal kişilik bozukluğu (APD) olarak sınıflandırılan vakalardır . Hem sosyopati hem de psikopati, farklı antisosyal kişilik bozukluğu türleri olarak kabul edilir.

 

Psikopatlar ile Sosyopatlar Arasındaki En Belirgin Farklar Nelerdir?

İki terimin kullanımı, psikopat ve sosyopat, her zaman iyi ayırt edilmez ve birbirlerine yakındırlar (çoğu profesyonel buna basitçe antisosyal kişilik bozukluğu demeyi tercih eder ). Bununla birlikte, iki durum arasında temel bir fark kurmaya çalışırsak, psikopatinin diğer insanların iç dünyasını – duygularını, arzularını, kimliklerini vb. – görmezden geldiğini söyleyebiliriz; sosyopati ise insanın dış dünyasını – toplumu, kişilerarası ilişkileri, gelenekleri ve normları görmezden gelir. vb.

 

Bu alanda yapılan araştırmalara göre, psikopatlar vicdanı ve ahlaki duyguları çok az olan veya hiç olmayan insanlar olarak sınıflandırılırken, sosyopatlar bir dereceye kadar empati ve pişmanlık yaşayabilir. Öte yandan, psikopatlar amaçlarına hizmet ederse sosyal normlara uyabilirken, sosyopatlar büyük zorluk çekebilir ve hatta çevrenin taleplerine şiddetli tepki verebilir.

psikopat ile sosyopat arasındaki fark


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

45

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir