Öğretmen Tükenmişlik Sendromu, Nasıl Önleneceğine İlişkin Bilgiler

8 dk


76
öğretmen tükenmişlik

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz !

Shares

Sekiz saatlik bir iş gününün sonunda eve gitmek, ayakkabılarınızı çıkarmak, en sevdiğiniz TV programını açmak ve rahatlamak çok güzel. Belki köpeğinizi yürüyüşe çıkarırsınız. Belki çocuklarınızla kaliteli zaman geçirirsiniz. Öğretmen tükenmişlik sendromu yazımızı okuduktan sonra bunun için çözüm yolları bulabilirsiniz.

 

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromu

öğretmen tükenmişlik

Ya da belki, eğer bir öğretmenseniz, bilgisayarınızı ve büyük not verme klasörünüzü çıkarır ve birkaç saatlik bir işe daha başlarsınız. Ya da bir antrenör olarak bir uzak spor etkinliğine gidip gelmek için saatler harcarsınız. Ya da belki saat 8’de yatarsınız, böylece 5’te kalkabilirsiniz, böylece öğrenciler kapıdan içeri dolmaya başlamadan önce, laboratuarınızı kuracak kadar erken okula gidebilirsiniz. Önemli değil; Çalıştığın tüm fazla mesai için para alıyorsun, değil mi?

Bunca zaman öğretmenlik yaptığım süre boyunca, işini kesinlikle mesai saatleri içinde yapabilen başka bir öğretmenle tanışmadım. Eve iş götürmeden, okula erken gitmeden ve / veya eve geç gelmeden öğretmen olmak neredeyse imkansızdır.

 

Bu bir problem. Her yıl yarım milyon öğretmenin mesleği bırakmasına neden olan bir sorun . (dünya çapında)

Lisans eğitimim için çalışırken, tüm temel öğretmen eğitimi kurslarımı diğer 30 öğrenciden oluşan bir grupla aldım. Bir gün sınıfta oturuyorduk ve hocamız bize etrafa iyice bakmamızı söyledi, yarımızın beş yıl içinde öğretmen olmayacağını söyledi. İnanmayı reddettik. Kesinlikle biz değil. Biz farklıydık. Yapardık. Bir fark yaratırdık. Ama beş yıl sonra geriye dönüp baktığımda haklıydı. Neredeyse yarımız öğretmen değildik.

İşte eski sınıf arkadaşlarımdan bazılarının öğretmenlik mesleğini bırakma (veya ilk etapta atanmamak istememeleri ) hakkında söyledikleri

“Öğretmeyi sevdim… birkaç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra zaten aileden gelen ticari faaliyetler dolayısıyla öğretmen maaşının ne kadar yetersiz kaldığını anladım. Baba mesleği olan Ticarete devam ettim ve öğretmenlikten istifa ettim. “

“Öğretmeyi sevdiğim ve hayatımda başka bir şey yapmayı hayal edemediğim günler vardı ve sonra öğretmekten nefret ettiğim günler vardı ve ayağa kalkmak için gücü ve enerjiyi nasıl toplayacağımı bilmiyordum. Ne yazık ki, ikincisi birincisinden çok daha ağır bastı. Daha fazla para kazanabildiğim, daha az stresli olabildiğim, daha az saat çalışabildiğim ve farklı bir kariyerle ailemle daha fazla zaman geçirebildiğim zaman, nankör bir işe bu kadar çok zaman ve çaba harcamayı mantıklı bulamadım. “

“Sonunda, tam zamanlı yazarken, yarı zamanlı bir üniversitede öğretim becerilerimi birleştirmenin başka yollarını buldum. Öğretmekten memnuniyet duyuyorum, ancak programımda daha fazla esnekliğe sahibim ve yine de her iki tutkuyu da kovalayabiliyorum. “

“Özel bir okulda sözleşmemde olduğundan daha fazla ders veriyordum ve bunun karşılığını alırken, aynı zamanda sınıf öğretmeniydim, bu yüzden çoğu gün tam anlamıyla hazırlık zamanım olmadı. Öğlen yemeği dahil 7: 30-4: 30 arası çocuklarla ders verir ve onlarla birlikte olurdum, sonra eve gidip not verip planlar yapardım. Haftada 750 TL maaş alıyordum ama 60 saat çalışıyordum. Bu kadar saat çalıştığın zaman çok yüksek bir yaşam kaliten yok. Ve gerçekten üzücüydü çünkü çocuklarımı seviyordum ama boş zamanımın neredeyse her dakikasını iş için bir şeyler yaparak geçirirken bir aileye sahip olmanın ve kendi çıkarlarıma sahip olmanın bir yolu yoktu. “

Bu hikayeler üzücü. Bu eski öğretmenlerin her birinin çocuklara ve insanlara yardım etmeye tutkusu var, ancak mesleğin talepleri onları uzaklaştırdı. Meslektaşlarım ve ben eğitim derecelerimizle mezun olduktan sonra atanmak zordu ve başka iş bulmak daha da zordu. Bugün ülkenin birçok yerinde bunun tersi geçerli.

Peki ne yapılabilir? Öğretmen tükenmişliği neden sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bu kadar büyük bir sorun? Nedenlerini, uyarı işaretlerini ve öğretmenin tükenmişliğini nasıl önleyeceğinizle ilgili ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Öğretmen Tükenmişliğinin Nedenleri

İlk olarak, öğretmen tükenmişliğinin tam olarak ne olduğunu anlamak önemlidir. Christina Maslach ve Michael P. Leiter tarafından yapılan yeni bir çalışmada , öğretmen tükenmişlik sendromu; kronik iş bağımlılığı ve kişilerarası stresörlere uzatılmış tepki olarak ortaya çıkan psikolojik bir sendrom ”  olarak tanımlanır “. Maslach ve Leiter ayrıca tükenmişliğe katkıda bulunan üç ana bileşen olduğunu açıklar: ezici (genellikle duygusal) tükenme, etkisiz hissetme ve başarısızlık ve işe karşı bağımsız ve alaycı hissetme.

Başka bir çalışmada , Sosyal ve Davranış Bilimleri Dergisi tarafından tükenmişlik sendromu nedenleri iki kategoriye ayrıldı;  çevresel ve toplumsal faktörler:

Çevresel faktörler şunları içerir:

 • Rol çatışması ve belirsizlik: yöneticiler genellikle öğretmenlerden tam olarak ne beklendiği konusunda belirsizdir ve birçok öğretmen daha fazlasını yapmak için söylenmemiş bir görev varmış gibi hisseder.
 • Aşırı iş yükü: öğretmenler, normal çalışma saatlerinde yapabileceklerinden daha fazlasını yapmakla görevlidir.
 • Düşük maaş: Öğretmen, sürekli olarak bir üniversite diploması gerektiren en düşük maaşlı işlerin listesini yapar.
 • Kötü sınıf iklimi: öğretmenler her gün saygısız öğrencilerle karşı karşıya kalıyor ve sınıf yönetimi ile öğretim arasında denge kurmakta zorlanıyor
 • Üstlerinden ve akranlarından çok az destek: Bu her okulda ve her öğretmen için geçerli değildir, ancak durum bu olduğunda, öğretmenin çok çabuk tükenmiş ve takdir edilmemiş hissetmesine neden olabilir

Toplumsal faktörler şunları içerir:

 • Halkın saygısının ve öğretmenlere desteğinin erozyonu: öğretmenler çoğu zaman çok zor bir işi yapmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmakla karşı karşıyadır, bu arada kamuoyu tarafından herhangi birinin işini yapabileceğini ve çoğunun onlardan daha iyi yapabileceğini söyler; bu çok moral bozucu
 • Eşzamanlı olarak azalan finansmanla artan talep: okullar gittikçe daha fazla bütçe kesintisiyle karşı karşıya kaldıkça, öğretmenlerden giderek daha azıyla daha fazlasını yapmaları isteniyor.

Görevdeki bu nedenlere ek olarak, Dr. Jenny Grant Rankin , Psychology Today için bir makale olan “Öğretmen Tükenmişliği Salgını” nda öğretmen tükenmişliğinin bir başka nedeni olarak yeterli öğretmen hazırlığı eksikliğini tespit etti . Öğretmenler işin taleplerine uyum sağladıkları ve çoğu durumda üniteler, dersler ve kaynakları sıfırdan oluşturdukları için öğretmenin ilk birkaç yılı son derece zordur. Öğretmenler mesleğe uygun bir hazırlık yapmadan girdiklerinde, bu görevler daha da zor ve zaman alıcı hale gelir.

Öğretmen Tükenmişliğinin Uyarı İşaretleri

Tüm bu nedenlerle, öğretmen tükenmişliğinin bu kadar yaygın olmasına şaşmamalı. Öğretmenlerin tükenmeye başladığını gösteren bazı uyarı işaretleri nelerdir?

Aşağıdaki işaretlerden bazılarını kendinizde veya meslektaşlarınızda fark edebilirsiniz:

 • Artık öğrenci disiplini ve sınıf yönetimi umurunda değil
 • Öğrenciler ve kendileri için standartları düşürmek
 • Dersleri düzgün bir şekilde planlayamama veya hazırlayamama
 • Okula ve öğrencilere karşı giderek olumsuz bir tutuma sahip olmak
 • Açıklamak veya güvenmek için yakın meslektaşları olmamak
 • İşten sıkılmak *
 • Fiziksel veya duygusal enerji eksikliği
 • Öğrencileri ve durumlarını anlamamak
 • İşe gitme konusunda endişe duymak
 • Sürekli olarak iş yükünden bunalmış hissetmek

* Tükenmişlik daha çok işin taleplerinden bunalan ve strese giren yeni öğretmenleri etkilerken, eski öğretmenler işten sıkıldıklarında tükenmişlik yaşayabilirler. Kendilerini her yıl aynı şeyleri öğretirken ve aynı konularla uğraşırken bulurlar ve bu onları yıpratır.

Öğretmenlerin Tükenmişliğini Önleme

Açıkçası, öğretmen tükenmişliği çok yönlü bir sorundur ve tek bir çözüm yoktur. Aşağıda, soruna birden çok açıdan saldırmanın bazı yolları verilmiştir.

Yöneticiler ve Diğer Okul Çalışanlarının Yapabilecekleri

Öğretmenlerin Başarılarını Kutlayın

Haklı olarak, öğrencilere çok fazla odaklanılır, ancak öğretmenler genellikle öğrencilerin sahip olduklarını başarmalarının nedeni onlar oldukları için küçümsenir. Bir öğretmene dün ne kadar harika bir iş çıkardığını anlatmak için hızlı bir e-posta gibi basit bir jest bile, öğretmenlerin takdir edildiğini hissetmelerine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Yükü hafifletmek

Yöneticiler, öğretmenlerin öğretmek için harcadıkları zamanı azaltmak, öğretmenlerin sorumlu olduğu öğrenci sayısını azaltmak, planlama süresini artırmak, öğretmenlere daha fazla ara vermek ve programlarla esnek olmak için çalışabilirler.

Topluluk Faaliyetlerini Planlayın

Topluluk oluşturma etkinlikleri yalnızca öğretim üyeleri için olabilir, ancak tüm okul için de olabilir. Paylaşılan deneyimler insanları birbirine bağlı hissettirir. Toplantılar, moral törenleri, yetenek gösterileri vb. Faaliyetler, okulun genel iklimini yükselten moral ve topluluk oluşturmaya yardımcı olabilir.

Olumlu Bir Ortam Yaratın

Yöneticiler kendilerini öğretmenler için ulaşılabilir kılmak için çalışmalıdır. International Journal of Environmental Research and Public Health’ten “Okul İklimi Öğretmenlerin Duygusal Tükenmesini Nasıl Etkiler: Duygusal Emeğin Aracılık Rolü” başlıklı bir araştırmaya göre , “İlk olarak okul müdürleri, öğretmenlerin içinde bulunduğu yüksek kaliteli bir çalışma ortamını teşvik etmek için çaba harcamalıdır. kendilerini işlerine adamak için güçlü bir görev duygusu hissedecekler. ” İşyeri iklimi bazen hafife alınır, ancak öğretmenlerin işin talepleri ve stresiyle başa çıkmalarına yardımcı olmanın çok büyük bir yönüdür.

Mesleki Gelişimi Geliştirin

İdeal olarak, öğretmen hazırlık programları daha iyi hale gelir, ancak durum böyle değilse, yöneticiler anlamlı ve amaçlı mesleki gelişim fırsatları planlamak için ellerinden geleni yapabilirler. Her öğretmen, sınıflarında not vermeye veya planlamaya daha iyi zaman ayırabileceği için son derece hüsrana uğramış toplantılar ve eğitimler boyunca sadece oturdu. İşe dahil olmadı. Yöneticiler, seçenekler üzerinde araştırma yaparak ve öğretmenlerden girdi alarak gerçekten anlamlı mesleki gelişim sağlamaya çalışabilirler.

Öğretmenler Kendileri İçin Neler Yapabilir?

Hayır Demeyi Öğrenin

Hepsini yapamayacağınızı anlamanız gerekir (ve yöneticileriniz de öyle). Planınızı ne kadar çok yaparsanız, kendinizi o kadar yıpratırsınız ve her işi o kadar az etkili bir şekilde yaparsınız. Okullarda personel sayısı azaldığında, öğretmenler boşluğu kapatma konusunda genellikle harikadır, ancak bir noktada bu çok fazla olur.

Okulu Okulda Bırak

Bunu çoğu öğretmen için yapmak gerçekten zordur, ancak duygusal yorgunlukta son derece yardımcı olabilir. Mümkünse, tüm okul çalışmalarınızı okulda tamamlamayı hedefleyin, bu da biraz daha erken gidip biraz daha geç kalmak anlamına gelebilir. Bunun yararı, eve geldiğinizde kendinizi tamamen ayırabilmenizdir. Pek çok öğretmen, okul oturumda olmadığında öğrencileri hakkında da düşünür ve endişelenir, bu da öğretmenlerin ne kadar önemsediğinin doğal bir sonucudur. Elinizden gelen en iyi şekilde, onlara yardım etmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı ve yarın da aynısını yapacağınızı bilerek, öğrencilerinizle ilgili endişelerinizi okulda bırakmayı hedefleyin.

Kendinize Zaman Ayırın

Kendinizi kariyerinize bağlılık içinde kaybetmeyin. Bunun sizin için anlamı ne olursa olsun, kendinize zaman ayırın: egzersiz yapmak, sinemaya gitmek, ailenizle vakit geçirmek, köpeğinizle oynamak, yoga yapmak, yürüyüş yapmak, okumak vb. Bu klişe ama doğru: boş fincan.

Öğretmen Tükenmişliğinin Sonuçları

Bir öğretmen tükenmişlik yaşadığında, etkiler doğrudan öğrencileri ve bir bütün olarak okulu etkiler. Tükenmişlik, büyük öğretmenlerin mesleği bırakmasına neden olur. Bu gerçekleştiğinde, öğrenciler sadece harika bir öğretmeni kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda bölgedeki öğretmenleri de olumsuz etkiler.

Tükenmiş bir öğretmen meslekte kalmayı seçerse, yine de öğrencileri olumsuz yönde etkiliyor çünkü büyük olasılıkla işlerini ellerinden geldiğince yapmıyorlar. Ayrıca bulaşıcı olan olumsuz bir tutuma sahip olma eğilimindedirler.

Eğitimi çevreleyen bir kültür değişikliği olmadıkça öğretmen tükenmişliği sorunu muhtemelen çözülmeyecektir. Bununla birlikte, tüm okul çalışanları yukarıdaki stratejilerden bazılarını izleyerek birbirleriyle ilgilenmek için birlikte çalışırlarsa, birçok öğretmen kariyerlerinde kendilerini çok daha mutlu bulacaktır.

Etiketler: öğretmen tükenmişliği , öğretmen tükenmişlik sendromu çözümler öğretmen tükenmişlik sendromu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

76
Admin

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın