Mebbis Sisteminde Giriş Sorunu ile Karşılaşanlar İçin Çözümler

6 dk


71

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz !

Shares

Mebbis Sistemine Girişte Sorun Yaşayanlar İçin Bilgilendirme

Mebbise Giriş sorununun Çözümü

Mebbis sistemi yeni arayüzüne kavuştu. Bu da okul idarecileri ve öğretmenlerinin mebbise girme sorunu yaşamalarına yol açıyor.

 

Kurum Müdürleri http://mebbis.meb.gov.tr adresinden kurum kodu ve kurum şifresi ile giriş
yaptıkları zaman sol alt tarafta aşağıda olduğu gibi Yönetici Modülü gelecektir.
Bu modül sayesinde okulunda bulunan Müdür yardımcısı’na , Memur’una ve Denetleme amaçlı okula
gelen Maarif Müfettişleri’ne istedikleri taktirde Mebbis kullanıcı tanımlayabileceklerdir. (Denetleme
bittikten sonra kullanıcı silinecektir.)
Kurum Kodu ve şifresi kurumda sadece bir kişi de olacak ve sorumlusu sistemde TC si kayıtlı kişi
olacaktır.

 

Mebbise Girmek İçin Yapılacak İşlemler
http://mebbis.meb.gov.tr den kurum kodu ve şifresi ile sisteme giriş yapılır.
Yönetici Modülü tıklanır
ilk önce grup tanımlaması yapılmalıdır.
Mesela üç adet grup tanımlayalım MÜDÜR YARDIMCISI ,MEMUR, MÜFETTİŞ
istediğiniz kadar grup tanımlaması yapabilirsiniz
Örneğin memura sadece resim ekleme modülünü açabilirsiniz.
Grup tanımlamak için açılan Gruplar tıklanır
Açılan grup olmadığı için boş bir ekran gelir
burada + simgesi tıklanır

 

Grubun adı ve açıklaması yazılarak kaydet tuşuna basılır
açılacak bütün gruplar için aynı işlem yapılır
Açılan gruplar tıklandığında aşağıda görüldüğü gibi gruplar listelenir
3 adet grup tarafımdan açılmıştır.
Grubun sol tarafındaki simge tıklanarak grup adı ve açıklaması değiştirilebilir
Ekran yetkilerini düzenlemek için tıklayınız yazısı tıklanarak gruba ait yetkiler verilmelidir.

EBA Mebbis Oturumu Doğrulanamadı Hatası Neden Kaynaklanıyor?

Önce işin özüne inmek gerekecek. Sorunu anlamak çözüm konusunda da önemli. Mebbis bölümünde yaşanan sorun, öğrencileri çok fazla ilgilendirmiyor. Yani bu sorun EBA öğrenci giriş sisteminde yaşanan bir sorun değil. Daha çok idareciler ve öğretmenlerin giriş sırasında yaşadıkları bir sorun.

İdarecilerin ve öğretmenlerin Mebbis kayıtları üzerinden sisteme giriş yapmaları mümkün. İşte hatada bu giriş kısmında yaşanıyor. Yani standart olarak öğrencilerin girdiği bölüm olan EBA girişinde sorun yok.

Peki, neden böyle bir hata yaşanıyor? Bunun da bir sebebi var elbette. Bu hatanın yaşanmasının ana nedeni internet sorunu. Mebbis üzerinden sisteme giriş yapmak için bilgilerinizi giriyorsunuz. Bir süre doğrulama için bekliyorsunuz ve sonrasında EBA Mebbis oturumu doğrulanamadı şeklinde bir uyarı alıyorsunuz ve sisteme giriş yapamıyorsunuz.

İşte bunun nedeni internet bağlantısından kaynaklı olarak yaşanan sorun. İnternetinizde yaşanan sorun bir bağlantı sorunu da olabilir ya da ayar sisteminde yaşanan bir sorun da olabilir. Çözüm önerilerine geçelim.

EBA Mebbis oturumu doğrulanamadı hatasının çözümü

Çözüm için toplamda 7 farklı madde sıralayacağız. Çözüm aşamalarını uygulayarak ilerleyin ve her seferinde EBA Mebbis oturumu doğrulanamadı hatasının yeniden alınıp alınmadığı konusunda da deneme yapın. Böylece hangi işlemin sorununuzu çözdüğü konusunda da daha fazla bilgi elde etmiş olacaksınız.

Modemi Yeniden Başlatma

Uzun süre açık kalan modemlerde yüksek ping durumu ortaya çıkabiliyor. Yüksek ping durumunun dışında bağlantıda bir kararsızlık meydana gelebiliyor. Bu kararsızlık durumu da internet bağlantınızı doğrudan etkileyen bir soruna neden oluyor.

Böyle bir durum yaşanırsa, yapacağınız en iyi şey modeminizi açıp kapatmak olacaktır. Hem IP adresiniz yeniden düzenlenecek hem de pinglerde bir düşüş meydana gelecektir. Eğer çok uzun süre modemi açık tutmuşsanız, önce modeminizi yeniden başlatın ve tekrar bağlantı kurulmasını deneyin.

DNS Adreslerinizi Değiştirme

Modeminizi açıp kapatmanıza rağmen eğer bağlantılarınızda sorun yaşanmaya devam ediyorsa bir sonraki aşamaya geçelim. Bir sonraki aşamada DNS adreslerini değiştirmeyi deneyeceğiz. DNS adreslerinde yapılacak olan değişim, eğer bağlantı erişiminize bir sorun varsa bunun giderilmesini sağlayacaktır.

DNS ayarlarını değiştirirken hangi DNS adreslerini seçebileceğinizi internet üzerinden yapabilecek olan bir araştırma ile bulabilirsiniz. Google DNS adreslerinin kullanılması burada işinizi görebilir. Google DNS adreslerinin EBA sisteminde sorunsuz bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

EBA Uygulamasını Yeniden Kurmak

İlk iki yöntem işinizi görmediyse ve EBA uygulamasına giriş yapmakta sıkıntı yaşamaya devam ediyorsanız o zaman uygulamayı akıllı telefonunuzdan tamamen kaldırmayı deneyin. Tabii ki bu işlem akıllı telefonlarda kullanılan uygulama için geçerli. Web sürümü için geçerli değil.

Mobil uygulamada yani akıllı telefonda EBA Mebbis oturumu doğrulanamadı şeklinde bir uyarı alınıyorsa ve internet bağlantısında kontrollerinizi yapmanıza, düzenlemelerinizi yapmanıza rağmen durum değişmiyorsa, o zaman önce akıllı telefonunuzdan uygulamayı tamamen kaldırın.

Akıllı telefondan uygulamayı silip, telefonu yeniden başlatıp ardından bir kez daha uygulamayı yükleyin ve giriş yapmayı deneyin.

Not: Telefonda kullanılan uygulamayı silmeden önce, internet kontrollerinde bağlantı değiştirmeyi de deneyin. Daha çok mobil veri bağlantısında, yeteri derecede kalite yoksa bu şekilde bir hata alınabiliyor.

Eğer mobil veride bu hatayı alıyorsanız Wi-Fi bağlantısına geçmeyi deneyin. Yine aynı hatayı alıyorsanız o zaman uygulamayı silip yeniden yükleme yoluna varan süreci deneyin.

Windows Saati Doğru mu Kontrol Edin?

Yeniden Web sürümüne dönüş yapalım. EBA sistemine girmek için kullandığınız cihazınızın saatinin doğru olması da bir o kadar önemli.

Eğer cihazınızın saati geri kalmış ya da yanlış bir saati gösteriyorsa, sisteme girmek istediğiniz zaman sunucu cevap sürelerinde bir sorun oluşabilir ve sonucunda da EBA Mebbis oturumu doğrulanamadı şeklinde bir hata alabilirsiniz.

Diğer sitelere giriş yaparken ya da başka bir üyeliği açarken bu şekilde herhangi bir mesaj almayabilirsiniz ama EBA sistemi için Windows saati yanlışsa böyle bir uyarı veriliyor ve sisteme giriş yapamıyorsunuz.

Saatinizi kontrol edin ve yanlışlık varsa bunun için düzenleme yapın. Saati düzenledikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sisteme giriş yapmayı bu şekilde bir daha deneyin.

Virüs Programını Kontrol Edin

Bazı virüs programları, bu tip aboneliklere girerken engellemeye neden oluyor. Eğer tarayıcınıza da müdahale eden bir virüs programınız varsa, o zaman virüs programını devre dışı bırakarak yeniden sisteme giriş yapmayı deneyin.

Çünkü şöyle bir şey var ki virüs programı şifre güvenliğini sağlamak için kullandığınız şifreleri korumalı görünümde girmenize izin veriyor ve bu da EBA Mebbis oturumu doğrulanamadı benzeri hatalar almanıza neden olabiliyor. Yani aslında bakarsanız bir çakışma durumu söz konusu oluyor.

Böyle bir virüs programı ile güvenlik sağlıyorsanız o zaman virüs programınızı kapatmanızı ya da geçici bir süre devre dışı bırakmanızı öneriyoruz. Sonra denemenizi yapın ama sisteme girdikten sonra virüs programınızı mutlaka yeniden açın. Güvenliğiniz için bu önemli.

Cihaz Güncellemelerini Yüklemek

Özellikle Windows 10 işletim sisteminin birkaç güncellemesinde Wi-Fi ağlarında bazı sorunlar yaşanmaya başladı. Kullanıcılar benzeri şekilde hesaplara girerken bağlantı sorunları alabiliyor ya da direkt olarak Wi-Fi bağlantı sorunu yaşandığı için EBA Mebbis oturumu doğrulanamadı hatası çıkıyor.

Bu duruma karşı kullanıcıların yapması gereken ise cihazlarının yeni güncellemelerini yüklemek. Güncellemeler sorunu çözecektir. Tabii ki sorun bundan kaynaklı ise.

Bağlantı Hızı Yüksek ve Kalite Bir İnternette Yeniden Deneyin

Eğer internetinizin yanıt süresi uzunsa, yine aynı hatayı alırsınız. Yeterli sürede giriş yapılamadığı için uyarı çıkacaktır. Daha sağlıklı bir bağlantıyı deneyerek, giriş yapmaya çalışın ve uyarı var mı kontrol edin.

Belki o an için bağlantı kaliteniz yüksek değildir ya da kablosuz bağlantı çekmiyordur. Bunu anlamak için mutlaka bağlantılar üzerinden test yapmak gerekiyor.

EBA Mebbis oturumu doğrulanamadı hatası için çözümler bunlar. Hiçbiri sizin için sorunu çözemediyseniz, aldığınız uyarının bir görselini ya da uyarının içerisinde yer alan hata kodunu bize gönderebilirsiniz. Ama büyük çoğunlukla bu işlemler sorununuza çözüm oluşturacaktır.

Memur grubu için sağ taraftaki yazı tıkladım ve ekran yetkileri verilecek modül ü resim işlemleri
modülü seçerek açılan sayfadan kutucukları işaretleyerek kaydet butonu ile kaydetme işlemini
yaptım
aynı işlemi Müdür Yardımcısı ve Müfettişler için yaptım Müfettişler için sadece görüntüleme olan sağ
taraftaki kutucuğu seçtim
Kullanıcı açmak için sol alt taraftan tanımlama bilgisi tıklanır
yeni kullanıcı için + simgesi tıklanır.
buradaki bilgiler doldurulur

TC numara yazılarak Bilgileri getir tıklandığı zaman personelin ad soyad bilgisi sistemden gelir
Personel hangi gruba dahil edilmek isteniyor ise grubu seçilir
ve kaydet simgesi ile kullanıcı açılır
Kullanıcı adı ve şifresi personele imza karşılığı verilir.
alt kullanıcılardan açılan kullanıcılar görülür
veya istendiği zaman kullanıcılar silinir veya şifresi değiştirilebilir

 

Not :
1. Kullanıcı şifresini bir başka personelle kesinlikle paylaşmayacak
2. Kullanıcı adı personelin adı soyadı olabilir veya soyadı adı olabilir.
3. Kullanıcı adı TC no olamaz. (TC nin ilk 10 rakamı olabilir)
4. Kullanıcı adı sistemde mevcut ise uyarı gelir.
5. Kurum müdürü oluşturduğu kullanıcıları imza karşılığı teslim eder ve bir klasörde toplar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

71
Admin

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın