Dys Evde Kurulum – Dys’yi Artık Evde Kullanabilirsiniz

2 dk


55
dys evde kurulumu 2020

Dys yi Evde Kullanabilmek artık mümkün. Nasıl  Evde Dys Kullanabileceğiz? Evde Dys Kurulumu nasıldır? bu sorularınıza yanıt için devam edin okumaya.

DYS (Doküman Yönetim Sistemi) artık evde kullanıma açıldı. DYS evrakları görebilir, kaydedebilir hatta e-imza atabilirsiniz.

Öncelikle DYS Doküman Sistemini kişisel bilgisayarınıza kurun.

Artık Dys yi Evde Kullanabileceğiz

Kurulum tamamlandıktan sonra (Java’yı unutmayın bilgisayarınızda Java programı olması gerekir) DYS’yi hemen kullanamazsınız. DYS kullanabilmek için http://www.mebbis.gov.tr adresine tıklayınız

DYS EVDE KURULUMU

evde dys kurulumu 2020

Resimde sağ üstte bulunan resminin altındaki menüye tıklayıp açılan pencerede en baştaki seçenek olan MEB anahtar bölümüne tıklayınız.

Telefonunuza MEB anahtar uygulamasını indirip giriş yapınız.

Kurulum bu kadar arkadaşlar. Dilediğiniz gibi evden DYS’ye giriş yapabilirsiniz. Her girişinizde MEB anahtar isteyecek sizde telefonunuzdaki MEB anahtar uygulamasını açıp oradaki anahtarı istenilen bölümüne gireceksiniz. MEB’e bizlere böyle bir kolaylık sunduğu için teşekkür ederiz.

Dys Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığında işlemlerin hızlı yürütülmesi, kağıt israfının önlenmesi gibi sebeplerden dolayı Doküman Yönetim Sistemi (DYS)‘ye geçiş yapmıştır. Bütün resmi yazılar Doküman Yönetim Sistemi’nden yürütülecek ve bu sistem üzerinden onay verilip, sayı numarası otomatik olarak alacaktır. Doküman Yönetim Sistemi’nde gelen yazı ilgili amir tarafından okunduktan sonra, amirin onay vermesiyle yazı hangi şefi, hangi memuru, hangi idareciyi ilgilendiriyorsa o kişinin sistemine düşecektir. Daha sonra da bu ilgili kişi gerekli yazışmayı gene Doküman Yönetim Sistemi üzerinden yapacak ve amirinin onayına gönderecektir. Amirde onay verdikten sonra yazı ilgili kuruma gönderilecektir.

 

DYS NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR?

Doküman Yönetim Sistemi ve kısa ifade ile DYS’ler, sayısal ortamdaki bilgi, belge ve dokümanların organizasyonunu ve yönetimini için geliştirilmiş uygulamalardır. Ayrıca sık sık geri dönüş yapılan fiziki ortamdaki evraklarınızın taranıp indekslenerek DYS içerisine almak bu belgelere hızlı ulaşımı sağlar.

DYS Doküman Yönetim Sistemi, DAYS Doküman Arşiv Yönetim Sistemleri, EBYS Elektronik Belge Yönetim Sistemleri, EDYS Elektronik Doküman Yönetim Sistemleri olarak bilinen bu sistemler aslında iç içe geçmiş birbirinden bağımsız olamayan uygulamalardır.

 

Genel olarak işlevsellikleri hardcopy yani kâğıt ortamındaki evrakları farklı tarama yöntemleri ile sayısallaştıran ve elektronik ortama alınan bu dokümanları yasal saklama sürelerince saklama, intranet veya internetten kurum personellerine veya yetkisi olan kullanıcılar için araştırmaya açma, sorgulama, görüntüleme, raporlama gibi faklı servis ve modüllerden oluşan uygulama yönetim sistemleridir.

Son yıllarda, orta ve büyük ölçekli firmaların gündeminde olan bu uygulamalar belirli ihtiyaçların ve bu ihtiyaçların oluşturduğu yüksek maliyetlerin minimum seviyede tutulması için geliştirilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

55

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
14
İlginç
Harika Harika
8
Harika
Komik Komik
13
Komik
Sinirlendim Sinirlendim
16
Sinirlendim
Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
16
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
10
Üzüldüm

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir