Kendi Kendini Programlayan Bilgisayarlar Geliştirildi

2 dk


57

Bilgisayarlar bazen çok akıllıymış gibi görünürler. Bazı yeteneklere sahip olan cep telefonlarımıza zaten akıllı diyoruz. Ama daha önce programı yazılmamış bir soru veya istek ile karşılaştığında süper bir bilgisayar bile şaşırıp kalır. Çünkü bebeklerde bile bulunan kendi kendine öğrenme yeteneği bilgisayarlarda yoktur. Ancak bu durum yakın zamanda değişebilir.

 

 

Bu yılın başında Google tarafından satın alınan Londra’daki DeepMind Technologies firması temel bilgisayar mimarisi olan Turing yapısına, insan öğrenmesinin temeli olan nöron bağlantıları (sinir ağları) ekleyerek, Nöral Turing Makinası (NTM) adını verdiği bir bilgisayar geliştirdiğini açıkladı. Firmaya göre yeni bilgisayar programcıya ihtiyaç duymayacak, çünkü kendi kendine öğrenecek.

 

Sinir ağları da denen nöral ağlar beyindeki bellek ve her türlü muhakeme işlemini yerine getiren sinir hücreleridir. Aslında sinir ağları teknikleri veya simülasyonları, yıllardır bilgisayarcılar tarafından klasik bilgisayar ortamlarında yıllardır kullanılır. Bu ağlar gelen girdileri basit düzeyde ama çok sayılarda hücre ile işleyerek ve başka sinir ağlarıyla katmanlar oluşturarak çıktı olarak verirler. Verilerin tanınmasında ve sınıflandırılmasında etkin kullanılmışlardır. Facebook tarafından yakın zamanda geliştirilen program, sinir ağları kullanarak oldukça başarılı biçimde yüz tanıyabiliyor.

 

Buna karşılık sinir ağları bilgisayarların rutin olarak yaptıkları veri kopyalama, depolama ve matematik işlemlerini yapmakta zorlanmaktalar. Şimdi bilgisayarların kolay yaptıkları rutin işleri, sinir ağları ile birleştirerek, aynı zamanda durumu anlayan ona uyan ve öğrenen bir yapı amaçlanmış.

 

DeepMind firması, birçok yoldan ve birçok biçimde ulaşılabilecek geniş bir dış bellek ile sinir ağlarını birleştirerek, yüksek hızda veri saklayan ve işleyen bir yapı ortaya koymakta. İnsan beynine benzettiği bu yapıya Nöral Turing Makinası (NTM) demekte.

 

NTM ile yapılan ilk deneylerin sonuçları Ekim ayı içinde yayımlandı. Denenen basitçe işlemlerde NTM bir bilgisayar programcısı gibi program oluşturdu. Bunların birinde NTM yazılmış olan bir program kodunu okuyup anlayıp koşturdu. Bu iş biraz toplama işlemini öğrenmeden iki sayıyı toplamak gibi bir basit işlem. Sıra daha karmaşık işlemleri öğrenmesinde.

 

Örneğin size şöyle bir dizi verip sonra ne geldiğini sorsam: 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ? Biraz inceleyince her yeni sayının iki önceki sayının toplamı olduğunu anlarsınız ve ? yerine 34 yazarsınız. Fakat bu keşifte bulunmak normal bir bilgisayar için önceden programı yazılmadan olanaksızdır. İşte NTM böyle ve daha karmaşık keşifleri öğrenerek bulacak.

 

Google tarafından desteklenen bu araştırma değişik yönlerden önem taşımakta. Bilgisayarlar artık gelişmelerinin sonuna gelmekteler. Yongaların her 2 yılda bir ikiye katlanacağını söylemiş olan Moore yasası son demlerini yaşıyor. Bilgisayarlar hala kullandıkları enerji açısından insan beyninin çok çok gerisinde. Hacım olarak büyümeleri gereken elektrik enerjisi bakımından da sınırları zorluyor. Yetenek olarak gelişmelerini sürdürmeleri için insan beynine benzeyecek biçimde çalışmaları bir zorunluk olmakta.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

57

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
2
İlginç
Harika Harika
16
Harika
Komik Komik
3
Komik
Sinirlendim Sinirlendim
5
Sinirlendim
Beğendim Beğendim
12
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
6
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
16
Üzüldüm

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir