Kozmik Halkanın Gizemi Nedir? (Einstein halkası)

1 dk


52

Bu görüntü Einstein tarafından bulunan ışığın eğilmesi sonucu oluşmuş. Burada aslında iki gök cismi var. Ateş görüntüsü 12 milyar ışık yılı uzaktaki bir gökadanın. Ancak o gökada ile Dünya arasına girmiş bir başka büyük bir kütle mercek etkisi oluşturuyor.  

 

Einstein Halkası  Nedir?  

Gökadalar hemen her zaman merkez ağırlıklı olarak, içi dolu bir küre, disk, eliptik kütle veya sarmal biçiminde olurlar. Bu çember neyin nesi? Hemen söyleyelim ki bu bir patlama sonu oluşmuş, merkezden dışarı kaçan sıcak madde değil.

 

 

 

Tam yol üstünde bulunan başka bir gökada, uzak gökadadan doğrudan gelen ışığı engellerken, çekim kuvvetinin yarattığı mercek etkisiyle yana saçılan ışığı, Dünya üzerinde böyle odaklıyor. 12 milyar ışık yılı demek Büyük Patlamadan sonra uzayı bugünkü yaşının sadece %15’inin geçtiği anlamına geliyor.

 

SDP.81 olarak adlandırılan bu gökadanın görüntüsü, Güney Amerika’daki ALMA (Atacama Large Milimeter/submilimeter Array) mikrodalga teleskopuyla çekilmiş ve teleskopun bütün gücünü kullanan en yüksek çöznürlükle elde edilmiş.

 

Kütle çekimsel mercekleme (gravitational lensing) denen bu olay Einstein tarafından öngörülmüştü. Einstein ışığın büyük kütleler yanından geçerken kütle çekim kuvvetiyle doğrudan saparak eğrilmiş bir yol izleyeceğini göstermişti. Görüntü ALMA tarafında Kasım 2014’te elde edilmiş ve 7 Nisan 2015’te kamuya verilmiş.

 

Einstein halkası denen bu görüntü aynı zamanda bir büyüteç görevi de görüyor. Teleskoplara bir artı büyütme kuvveti kazandıran bu olay, rastgeldiği zaman çok uzak gökadaların incelenmesinde gökbilimcilere hoş bir avantaj sağlıyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

52

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
13
İlginç
Harika Harika
11
Harika
Komik Komik
16
Komik
Sinirlendim Sinirlendim
16
Sinirlendim
Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
11
Üzüldüm

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir