EBA şifresi nasıl alınır?

2 dk


30

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz !

Shares

Koronavirüs devam ediyor. Virüs etkisi devam ederken bir yandan ise normal hayata geri dönmeye çalışıyoruz. Normal hayata geri dönüş için en önemli basamaklardan birisi okulların yeniden açılması. Okullar yeniden açılacak ama bu süreç biraz uzayacak. Salgın boyunca başarılı bir şekilde kullanılan EBA TV sistemi ise devam edecek. Bir süre daha devam edecek olan uzaktan eğitim için yeniden harekete geçilmesiyle beraber öğrenciler de hazırlıklarına başladı. Geçen eğitim öğretim döneminde sistemi kullananlar bilecektir ama hala bilmeyenler için en önemli hazırlık olarak EBA TV giriş şifresi alma işlemini aktaracağız.

Şifre almadan da sisteme giriş yapılabiliyor. Bunun için kullanılan karekod, yöntemi ve e-devler sistemi var ama tabii ki öğrencilerin kalıcı bir EBA şifresi oluşturması ve bu hesabını kullanması daha mantıklı. Peki, bunu nasıl yapacağız?

EBA TV Giriş Şifresi Alma Adımları

İlk kez şifre alıyorsanız, bunun için iki farklı seçeneğiniz olacak. Seçenekler

 1. Öğrencinin kendisinin şifre alması
 2. Veli ya da Öğretmenler yardımıyla ilk şifrenin alınması.

Bu iki seçeneği de ele alacağız. Yani yöntemlerimizle hem öğrenci kendi şifre alabilecek hem de velileri alabilecek.

Öğrencinin Kendisinin Şifresini Alması

 • Buradan EBA TV giriş sayfasına gidin.
 • 1 defa geçerli olacak şekilde e-okul bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş gerçekleştirin.
 • Şimdi profil bölümünden kendinize bir şifre oluşturmanız gerekiyor.
 • “Şifre”, “Şifre tekrar bilgisi”, “Geçerli bir E-posta”, “Geçerli bir telefon numarası” girmeniz gerekiyor.
 • Gelen mail veya telefon onay kodu ile onaylama yaptıktan sonra yeni oluşturduğunuz şifre ile hesabınıza giriş gerçekleştirebilirsiniz.

Bu ilk ihtimal. İşin özeti şu ki tek seferlik olmak üzere e-okul bilgileri kullanılarak EBA TV giriş şifresi alma mümkün. Bu giriş şifresi ile hesabınıza giriş gerçekleştirebiliyorsunuz.

Velinin ya da Öğretmenin Yardımıyla Şifre Alınması

İkinci kısımda öğretmen ya da velinin devreye girmesi gerekiyor. İlk etapta şifre oluşturamazsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

 • Veli e-Devlet bilgileri ile EBA sistemine giriş yapar ve bir şifre alır veya öğretmenin e-Devlet şifresiyle ya da MEBBİS ile EBA TV sistemine giriş yapar ve şifre alır.
 • Öğretmenin aldığı ya da velinin aldığı şifre öğrenciye verilir.
 • Aldığın bu geçici şifre ile öğrenci sisteme giriş yapar.
 • Öğrenci sisteme giriş yaptıktan sonra ise hemen yeni bir şifre oluşturulur. Yeni bir şifre oluşturmak için iki kez şifre girmeniz gerekiyor. Bir yeni şifrenizi gireceksiniz ve ardından yeni şifrenizi tekrar girin. Onaylama yapın.
 • EBA TV giriş şifresi alma işlemi tamamlandı ama isterseniz e-postanızı veya cep telefonunuzu da hesabınıza ekleyebilirsiniz. Hatta eklemeniz sizin için daha iyi olacak çünkü şifrenin unutulması durumunda yeniden şifre alınabilir.

İki farklı yöntemle giriş şifresinin nasıl alınacağını görmüş olduk. İster öğrencilerin kendisine bir seferlik giriş ile kendi şifrelerini alması, isterse velilerin alması söz konusu. Bu kısmı çözdüğümüze göre gelelim şifre yenileme işlemine.

EBA TV giriş şifresi alma işlemi ne kadar önemli ise unutulan şifrenin alınması da o kadar önemli. Unutulan şifrenin yeniden alınması, yani yeni şifre alınması için yapılması gerekenler ise şöyle:

 • EBA TV giriş sayfasına tekrar geçin.
 • Giriş sayfasında “Şifremi Unuttum” bağlantısına tıklayın.
 • Şifrenin sıfırlanma sayfası açılacak. TC kimlik numaranızı girmeniz gerekiyor. Ardından ise şifreyi yenileme için kullanacağınız yöntemi seçin. Zaten iki yöntem var. Bunlardan birisi e-posta ile şifre yenileme bir diğeri ise telefon ile şifre yenileme.
 • İki seçimden birini yapın ve güvenlik kodunu girin.
 • Seçtiğiniz şifre yenileme yöntemine bir doğrulama kodu gönderilecek.

Kodu kullanarak unutulan şifrenin yenilenmesini sağlayabileceksiniz. Yenilediğiniz şifre ile tekrar sisteme girebilirsiniz.

EBA TV giriş şifresi alma ve unutulan şifrenin yeniden alınmasını sağlamak için yapılacak işlemler bunlar. Burada bir hatırlatma yapalım. Şifre belirlerken mutlaka e-posta ya da telefon numarası girin. Sonrasında şifre yenilemesi yapmak istediğinizde sorun yaşamayın

EBA TV giriş şifresi alma Videolu Anlatım


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

30
Admin

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın