Bilgiler

Wordpress Veritabanı Bağlantısı Kurma Hatasına Neden Olan Nedir?

Veritabanı Bağlantısı Kurarken Hata: Olası Nedenler ve Nasıl Onarılır

 •  Veritabanı bağlantısı kurarken hata

Kendi kendine barındırılan WordPress’i kullanarak , bir noktada bazı teknik sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. İnsanların karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri, “Veritabanı Bağlantısı Kurmada Hata” hatasıdır. Bu yazıda, neyin sebep olduğunu ve nasıl etkili bir şekilde düzeltebileceğinizi öğreneceksiniz.

İçindekiler

 • Hata ne anlama geliyor?
 • Veritabanı Bağlantısı Kurma Hatasına Neden Olan Nedir?
 • WordPress MySQL veritabanı kimlik bilgilerinizin doğru olduğunu doğrulayın
 • MySQL veritabanı ana bilgisayar adınızı kontrol edin
 • MySQL veritabanınızı onarmayı deneyin
 • MySQL veritabanı sunucunuzun çevrimdışı olup olmadığını görün
 • Diğer olası düzeltmeler
 • Sonuç

İçindekiler

Hata ne anlama geliyor?

Veritabanı Bağlantısı Kurma Hatası hatası, WordPress’in MySQL veritabanına bağlanamadığı anlamına gelir. WordPress web sitenizin veritabanı bağlantısına müdahale edebilecek ve düzeltmeyi zorlaştırabilecek birçok şey vardır.

Bu yazıda, bu yaygın hatanın olası nedenlerini ve düzeltmenin yollarını inceleyeceğiz.

Veritabanı Bağlantısı Kurma Hatasına Neden Olan Nedir?

Bu hata, aşağıdakiler dahil birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir:

 • Wp-config dosyanızdaki yanlış MySQL veritabanı ayrıntıları.
 • Bozuk bir MySQL veritabanı.
 • Yanıt vermeyen bir veritabanı sunucusu.

Peki, MySQL veritabanı nedir? MySQL veritabanı, bir istemci-sunucu modeli kullanan açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). Basitçe ifade etmek gerekirse, verilerin depolandığı ve organize edildiği bir yerdir. Depolanan veriler tablolar halinde düzenlenmiştir.

SQL, Yapılandırılmış Sorgu Dili anlamına gelir ve sunucuya çeşitli verilerle ne yapacağını söyler. SQL deyimleri, sunucuya aşağıdakiler dahil belirli işlemleri gerçekleştirmesi talimatını verebilir:

 • Veri sorgusu – Mevcut veritabanından belirli bilgilerin istenmesi.
 • Veri işleme – Verilere, değerlere veya görsellere ekleme, silme, değiştirme, sıralama ve diğer değişiklikleri yapma.
 • Veri kimliği – Her veritabanı tablosunun bir şemasını veya ilişkisini tanımlama.
 • Veri erişim kontrolü – Veritabanında depolanan bilgileri kimin görüntüleyebileceğini veya kullanabileceğini belirleme dahil olmak üzere verileri korumak için güvenlik önlemleri sağlamak.

WordPress CMS, MySQL’in sayfa ve gönderi içeriği, kullanıcı profilleri ve tüm özel gönderi türleri dahil olmak üzere tüm verilerini depolamasını ve almasını gerektirir. WordPress, veritabanından veri almak için PHP kullanır ve dinamik olarak içerik oluşturmak için SQL sorguları çalıştırır.

WordPress’in MySQL veritabanınıza bağlanması için aşağıdaki bilgilere ihtiyacı vardır:

 • Veri tabanı ismi
 • Veritabanı kullanıcı adı
 • Veritabanı şifresi
 • Veritabanı ana bilgisayar adı

Yukarıda listelenen öğeler, uygun şekilde wp-config.php olarak adlandırılan WordPress yapılandırma dosyasında saklanır.

Bu dosyadaki bilgilerden herhangi biri yanlışsa, WordPress MySQL veritabanınıza bağlanamayacak ve “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata” mesajı alacaksınız.

WordPress MySQL veritabanı kimlik bilgilerinizin doğru olduğunu doğrulayın

Genellikle MySQL veritabanı bağlantı hatası, wp-config dosyanızdaki yanlış ayrıntılarla ilgilidir. Yakın zamanda sitenizi bir ana bilgisayardan diğerine taşıdıysanız, sorun büyük olasılıkla budur.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'database_name_here' );

/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'username_here' );

/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' );

/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Mevcut veritabanı kimlik bilgilerinizi kontrol etmek için wp-config.php dosyanıza erişebilirsiniz. Bu, ftp yoluyla veya barındırma hesabınızın cPanel’inde (varsa) dosya yöneticisini kullanmak dahil birkaç farklı şekilde yapılabilir.

ÖNEMLİ: wp-config dosyanızla herhangi bir şey yapmadan önce, tam bir web sitesi yedeği oluşturmalısınız . “Veritabanı Bağlantısı Kurarken Hata” alıyorsanız siteniz düzgün çalışmıyor olsa da, yine de her şeyi yedekleyin.

Ftp kullanma

Bir ftp istemcisi kullanıyorsanız (örneğin, FileZilla, CyberDuck veya başka bir şey), wp-config.php dosyanızı kök klasörde (genellikle public_html olarak adlandırılır) bir sürü başka php dosyasıyla birlikte bulacaksınız. wp-admin, wp-content ve wp-includes klasörü.

public_html klasöründeki wp-config.php dosyası

Dosyayı düzenlemek için, dosyayı PC’ye sağ tıklayabilir (veya Mac’te CTRL tıklama) ve menüden Görüntüle / Düzenle’yi seçebilirsiniz . Ardından dosya bir metin düzenleyicide açılır ve veritabanı adı, kullanıcı adı, şifre ve ana bilgisayar adı bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

CPanel'in Veritabanları bölümündeki MySQL Veritabanları.

Barındırma hesabı içinde tüm bu öğeleri kontrol etmek için, cPanel giriş yapın ve üzerine tıklayın MySQL Veritabanı içinde Veritabanları bölümünde. Burada, veritabanı adını ve kullanıcı adını üst tablodan görebileceksiniz. Ardından, ekranın alt kısmına yakın tablodaki Şifreyi Ayarla seçeneğine tıklayarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

MySQL veritabanı kullanıcısı parolasını ayarla

Tüm bu bilgilerin doğru olduğunu onayladıktan sonra, gerekirse wp-config.php içinde güncelleyebilir ve değişikliklerinizi kaydedebilirsiniz. Görüntüle / Düzenle’ye tıkladığınızdan , dosyayı kaydettiğinizde otomatik olarak ftp’ye geri yüklenecektir.

Değişikliklerinizi kaydettikten sonra, hatanın çözülüp çözülmediğini görmek için web sitenizi ziyaret edin. Devam ederse, sorun başka yerde yatıyor.

Yeni bir veritabanı kullanıcısı ve parolası oluşturmayı deneyin

Mevcut MySQL kimlik bilgilerinizin doğru olduğunu doğruladıysanız, ancak yine de bir hata alıyorsanız, yeni bir veritabanı kullanıcısı ve şifresi oluşturabilirsiniz.

Veritabanları bölümündeki MySQL Veritabanları simgesine tıklayın ve MySQL Kullanıcıları’na gelene kadar aşağı kaydırın .

CPanel'de MySQL Veritabanına yeni bir kullanıcı ekleyin.

Burada bir kullanıcı adı ve şifre seçebilirsiniz (bunları yazın çünkü bu bilgiyi wp-config.php dosyanıza eklemeniz gerekecek). Click Kullanıcı Oluştur düğmesi, sonra aşağıdaki alanda açılır listelerden yeni oluşturulan kullanıcı ve doğru veri tabanını seçin. Son olarak, Ekle düğmesini tıklayın.

MySQL veritabanı ana bilgisayar adınızı kontrol edin

Veritabanı adı, kullanıcı adı ve parolanın doğru olduğundan zaten emin olduğunuz için, sonraki adım veritabanı ana bilgisayar adını kontrol etmektir.

Çoğu WordPress barındırma şirketi bu değer için localhost kullanırken, bazıları MySQL veritabanlarını barındırmak için tamamen ayrı sunucular kullanır. Bu durumda, wp-config.php dosyanızın o satırına localhost dışında bir değer girmeniz gerekir.

Uygun MySQL veritabanı ana bilgisayar adını almak için barındırma şirketinizle iletişime geçin.

MySQL veritabanınızı onarmayı deneyin

Wp-admin’de ek bir hata görüyorsanız, veritabanınızın onarılması gerekebilir. Bu, “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor. Veritabanının onarılması gerekebilir. ”

MySQL veritabanınızı onarmanın birkaç yolu vardır:

# 1 WordPress veritabanı onarım aracını kullanma : Aşağıdaki satırı wp-config.php dosyanıza “Hepsi bu kadar, düzenlemeyi durdurun! Alt tarafa yakın “Mutlu bloglar” satırı.

1 define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Bu kodu ekledikten ve wp-config dosyanızı kaydettikten sonra, http://www.yourwebsite.com/wp-admin/maint/repair.php adresini ziyaret ederek ayarları kontrol edebilirsiniz.

Lütfen Dikkat: Veritabanı onarım sayfasına ulaşmak için oturum açmanıza gerek YOKTUR. Veritabanınızı onarmayı ve optimize etmeyi bitirdikten sonra, wp-config.php dosyanıza eklediğiniz kodu kaldırmayı unutmayın.

# 2 Veritabanınızı cPanel’de onarmak: Veritabanınızı herhangi bir WordPress dosyasına dokunmadan doğrudan kolayca onarabilirsiniz.

 1. CPanel’inize giriş yapın
 2. In Veritabanları bölümünde, tıklayın MySQL Veritabanı .
 3. Veritabanlarını Değiştir alanında üst tarafa yakın bir yerde, Veritabanını Onar’ın yanındaki açılır menüden düzeltmek istediğiniz veritabanını seçin .
 4. Click Tamir Veritabanı düğmesini.

MySQL veritabanı sunucunuzun çevrimdışı olup olmadığını görün

Yukarıda belirtilen sorun giderme yöntemlerini kullandıysanız, ancak yine de veritabanına bağlanamıyorsanız, veritabanı sunucunuz çalışmıyor olabilir.

Bu genellikle yoğun trafiğin bir sonucu olarak, özellikle de paylaşılan barındırmada gerçekleşir. Sorunun bu olduğundan şüpheleniyorsanız, web barındırıcınızın müşteri desteğine ulaşmalı ve MySQL sunucunuzun çalışıp çalışmadığını görmelisiniz.

Barındırma hesabınızda birden fazla siteniz mi var? Başka web siteleriniz varsa, hatanın bu sitelerde de görünüp görünmediğini görebilirsiniz. Bu, sunucunun gerçekte kapalı olduğunu doğrulamanıza yardımcı olabilir.

Aynı web barındırıcısına sahip başka siteleriniz yoksa, barındırma panonuza gidebilir ve veritabanına bağlanmak için cPanel’de phpMyAdmin’e erişmeyi deneyebilirsiniz.

Bağlanabiliyor musun? Öyleyse, veritabanı kullanıcısının yeterli izne sahip olduğunu doğrulamamız gerekir. Connectiontest.php veya benzeri adında yeni bir metin dosyası oluşturun (ad önemli değil, ancak .php dosya uzantısı önemli).

Aşağıdaki kodu dosyaya yapıştırın:

<?php
$test Connection = mysql_connect('localhost', 'username', 'password');
if (!$testConnection) {
die('Error: ' . mysql_error());
}
echo 'Database connection working!';
mysql_close($testConnection);
?>

Kullanıcı adını ve şifreyi değiştirin, ardından dosyayı kaydedin ve sitenizin kök dizinine yükleyin. Ardından, http://www.yourwebsite.com/connectiontest.php adresine gidin (etki alanı adınızı ve yaptığınız dosyaya ne ad verirseniz onu kullanın). Başarılı bir bağlantı mesajı görürseniz, her şey yolunda demektir. Değilse, hatayla ilgili daha fazla ayrıntı göreceksiniz.

Wp-config.php dosyanızdaki tüm ayrıntıların doğru olduğunu iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Diğer olası düzeltmeler

Yukarıdaki yöntemleri herhangi bir başarı olmadan kullanmayı denediyseniz, MySQL veritabanınıza bağlanma hatasını çözmenize yardımcı olabilecek birkaç şey daha var.

WordPress Site URL’nizi phpMyAdmin’de güncelleme

CPanel’deki phpMyAdmin içinde, WordPress veritabanınızı seçin ve ardından en üstteki SQL bağlantısına tıklayın.

Ardından, aşağıdaki MySQL sorgusunu gireceksiniz:

UPDATE wp_options SET
option_value='YOUR_SITE_URL' WHERE option_name='siteurl'

Elbette, burada kendi site URL’nizi ve veritabanınızla ilişkilendirilmiş tablo önekini kullanmak istersiniz.

Son olarak, her şeyi güncellemek için sağ alt köşedeki Git düğmesini tıklayın .

Web sunucunuzu yeniden başlatmak

Tahsis edilmiş bir sunucu, yerel sunucu veya sanal özel sunucu kullanıyorsanız, yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızda olduğu gibi, bazen tek ihtiyaç duyduğu şey yeniden başlatılmasıdır.

Web barındırıcınızdan yardım istemek

Bu gönderideki tüm olası düzeltmeleri tükettiyseniz, web barındırma sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz. Eğer bir kullanıyorsanız kaliteli web barındırma , onlar sorunu çözmek ya da en azından size nedeni ile ilgili bazı bilgiler vermek ve doğru yeniden çalışmaya şeyi alma hakkında gitmek nasıl yardımcı olacaktır.

Sonuç

Umarım bu makale, WordPress sitenizdeki “Veritabanı bağlantısı kurma hatasını” etkili bir şekilde gidermenize yardımcı olmuştur .

Eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı? WordPress eğitimlerimizi olabildiğince kapsamlı hale getirmeyi hedefliyoruz ve her zaman ek bilgileri memnuniyetle karşılıyoruz. Bu can sıkıcı hatayla ilgili sorularınız veya yorumlarınız için yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Bunuda beğenebilirsiniz: https://www.mebvizyon.com/wordpress-sitenizde-google-amp-hizlandirilmis-mobil-sayfalar-nasil-kurulur/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu canlı bahis siteleri canlı casino siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler merit king meritroyalbet meritking meritking madridbet güncel giriş kingroyal giriş kingroyal
tiktok takipçi satın al