Tiran Gezi Rehberi, ”Tiranda Gezilecek Yerler”

4 dk


Abone Ol 
49

Geçen yaz tam bir Balkanlar aşığı olan bir arkadaşımla Arnavutluk ve Makedonya turu yapmaya karar verdik. Araştırdıkça Arnavutluk’un özellikle güney kesiminde çok güzel sahiller olduğunu gördük. Tam heveslenmiştik ki Arnavutluk’un güneyinden Makedonya’nın en önemli üç şehri olan Üsküp, Bitola ve Ohrid’e gidişimizin çok pahalı olacağını fark ettik. Daha yakınlardaki bir plajı gözümüzü kestirdiğimizde ise tam da o gün orada bir silahlı saldırı olduğunu ve birkaç kişinin öldüğünü öğrenerek şok geçirdik. Bu nedenlerle turumuzun Arnavutluk ayağını başkent Tiran ile sınırlı tutmaya karar verdik, fakat hiç pişman olmadık çünkü Tiran başlı başına dopdolu ve eğlenceli bir yer!

Tiranda Konaklama

 

Kalacağımız yeri bulabilmek için internetten uzun süre araştırma yaptık. Tiran küçük bir şehir ama yine de merkeze en yakın yeri istiyorduk. Öte yandan konaklamaya verecek fazla paramız yoktu, en nihayetinde backpacking yapan iki öğrenciydik!

Sonunda hostelworld sitesinin Tiran’da en yüksek puanı alan Trip’n Hostel’de karar kıldık. Hostele meydandan kısa bir sokaktan ulaşılabiliyor, ancak sokaktan yürümeye başladığımızda iki yanımızda bakımsız dükkanlar, acayip insanlar belirmeye başladı. Normalde İstanbul’da olsa yürümekten korkacağımız bir sokak olduğu için hostel görevlisine çevrenin güvenli olup olmadığını sorduk, o da bize son derece güvenli olduğunu söyledi. Bu ilk şoku atlattıktan sonra hostelimizin gerçek bir hostel olduğunu gördük. Renkli duvarlar, antika eşyalar, salaş bir ortam… Ben bayıldım  Yanlış hatırlamıyorsam iki kişi tek gece için 100 TL gibi bir ücret ödedik ve buna kahvaltı dahildi, her ne kadar küçük bir şey olsa da.

 

Tiranda Görülecek Yerler

Tiran 421 bin nüfusa sahip Arnavutluk’un başkenti ve en büyük şehri. 1912 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesi altında kalmış, daha sonra sırasıyla 1939 yılında Faşist İtalya ve 1943 yılında Nazi Almanya’sı tarafından işgale uğramıştır. 1944 yılında ise ünlü komünist lider Enver Hoca tarafından sosyalist bir idare altına girmiş, 1991 yılında da demokratik düzene geçmiştir. Bizim yalnızca tarih kitaplarından okuduğumuz yönetim şekillerini Arnavutluk bizzat deneyimlediği için Tiran tarihi açıdan büyük öneme sahip.

Geçmiş yıllarda İtalya’ya büyük çapta bir işçi göçü yaşandığı için tüm şehirde ve insanlarda İtalya etkisi görmek mümkün. Sokakta ikinci dil olarak İtalyanca konuşan birisine rastlamanız çok olası.

Bu arada meydandaki heykelin kime ait olduğunu merak edebilirsiniz. Heykel Arnavutların ulusal kahramanı İskender Bey’e ait. İskender Bey yıllarca Osmanlı Devleti için savaştıktan sonra Mohaç Savaşı’nda ordudan kaçıp Arnavutluk’un bağımsızlığı için mücadele etmeye başlamış.

Diğer görülmesi gereken yer Tiran Ulusal Tarih Müzesi. Burada Antik Çağ’dan günümüze kadar Arnavutluk’un tarihine şahit olabilirsiniz.

Şehir merkezinde üç yapı göreceksiniz: Opera Binası, Cami ve Saat Kulesi. Geriye kalan sarı yapıların hepsi devlet binaları. Biz Opera Binası’na girmedik, diğer ikisini ziyaret etmekle yetindik.

Arnavutluk’un komünist lideri Enver Hoca şehirdeki tüm ibadethaneleri yıktırıp sadece Osmanlılardan kalma Edhem Bey Camii’sini müzeye çevirmek suretiyle ayakta bırakmış. Daha sonra demokratik rejime geçildiğinde bu camii tekrar ibadete açılmış. İçeride camilerde görmeye alışık olmadığımız türden kaligrafiler var.

Sakın üşenmeyin ve Saat Kulesi’nin tepesine çıkın. Tüm şehir ayaklarınızın altına seriliyor.

Sanata ilgiliyseniz Ulusal Sanat Müzesi’ne de uğramadan geçmeyin. Çoğu yerde göremeyeceğiniz komünist sanatın en güzel örnekleri burada sergileniyor.

Şehrin en hüzünlü yeri hiç şüphesiz Enver Hoca Piramidi. Komünist lider Enver Hoca’nın anıt mezarının bulunduğu bu yerin camları kırılmış, üzerine grafitiler yapılmış ve piramit gençler tarafından sadece kaydırak olarak kullanılıyor.

Yorulduğunuzda gideceğiniz yer bile belli: Tiran Parkı. Yapay göl çevresine kurulmuş bu parkta bir sürü cafe bulabilir, huzurlu bir öğleden sonra geçirebilirsiniz.

Tiranda Nerede Yenir?

İlk geldiğimizde çok açtık, ilk işimiz hostel görevlisinden bize güzel bir yer önermesini rica etmek oldu. O da bize hemen iki adım ötemizde olan Piceri Gloria adında bir İtalyan restoranını tavsiye etti. Sokak arasında diye pek umutlu değildik ama yediğimiz makarna gerçekten bir harikaydı.

Akşam ise hareketli sokaklardan birinde pizza yemeye karar verdik. Anlık bir karar vermiştik, o yüzden yine tedirgindik ama hiç abartısız ikimiz de hayatlarımızın en güzel pizzasını orada yedik. Üstelik garsonumuz Türkçe konuşuyordu!  Ne yazık ki mekanın ismini hatırlayamıyorum ama herhangi bir pizzacıdan bile memnun kalacağınıza eminim.

 

Tirandan Ne Alınır?

Tiran’da ne hediye alsam diye çok düşünmüyorsunuz çünkü neredeyse her köşe başında büfe gibi hediyelik eşyacılar var. Arkadaşım Arnavutluk’un bayrağını karizmatik bulduğu için bayrak almayı tercih etti. Ben magnet koleksiyonu yaptığım için klasik bir seçim yaptım.

  Tiranda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürücüler gerçekten çok hızlı ve dikkatsiz araba kullanıyorlar. Alışık olmadığınız için ekstra dikkat etmelisiniz.

Tiran’dan diğer Balkan şehirlerine ucuz otobüs biletleri bulabilirsiniz ve tüm firmalar Opera Binası’nın solundaki sokakta toplanmış durumda.

İngilizce bilmeyen çok sayıda Arnavut var. Yol sorarken çoğunluğu devlet çalışanı olan iyi giyinimli kişileri tercih ederseniz İngilizce konuşan birisini bulma olasılığınız daha yüksek olur.

 

Tiranda Ulaşım

Baştan uyarayım; Makedonya gelen turistlerin ülkeden gittiğinden emin olmak istediği için eğer içinde Makedonya’nın bulunduğu bir tatil planımız varsa dönüş biletinizi Makedonya’dan almanız faydanıza olacaktır. Biz de önce Tiran’a gidip oradan Ohrid’e geçmiştik.

Balkanlar Türklerin yoğun olarak yaşadığı yakın bir lokasyon olduğu uçak biletleri zaten ucuz, bir de üstüne Türk Hava Yolları’nın kampanyasını yakalarsanız çok uygun bir fiyata Tiran’a seyahat edebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

49

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir