Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem – Para Biriktirme Yolları

11 dk


76
Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

İnanılmaz Tasarruf Etme Yolları Para Biriktirme Yolları

Ay sonunda daha fazla para biriktirmek , evlenmek veya yıl boyunca hayalini kurduğunuz tatiller için ödeme yapabilmek için kaç kez para biriktirmeye karar verdiniz? Birçok kez. Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem;

Ve gerçekten ihtiyacınız olan miktarı toplamayı kaç kez başardınız ? Kesinlikle çok az.

Kazancınızın bir kısmını kurtarmak, söylemesi yapmaktan daha kolay olan şeylerden biridir .

Ancak gerçekten etkili para tasarrufu yöntemleri arıyorsanız , doğru yerdesiniz.

Aşağıda size göstereceğim tüm adımları takip ederseniz, istediğiniz şeye harcamak için her yıl binlerce lira tasarruf edeceksiniz!

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

İşte Para Biriktirme Yolları;

Hızlı bir şekilde tasarruf etmenin ve para biriktirmenin 24 harika yolu

 

1. Anket almak, tasarruf etmenin en kolay yoludur

 

Her gün bilgisayar başında veya cep telefonuna bakarak kaç saat geçiriyorsun ? 2 saat? 5 saat?

Ya size para kazanmanın her gün 30 dakikadan fazla sürmeyen ve soruları yanıtlamaktan zevk alacağınız bir yol olduğunu söylersem ?

Bu, piyasadaki en iyi para tasarrufu yöntemlerinden biridir: ücretli anketleri doldurmak .

Para biriktirmenin yolları

Giderlerinizi kısmanın bir yolu olmadığını biliyorum, ancak kazancınızı artırmanın ve sahip olduğunuz diğer ödemelerden tasarruf etmenin iyi bir yolu .

2. Çalışmak için kendi yemeğinizi alın – Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Maliyetleri azaltmanın bir başka kolay yolu , kendi ev yemeklerinizi işe götürmektir.

Yıllar önce, ev dışında çalışırken , bir restoranda veya şirketimin kendi kafesinde bir şeyler satın almak için 10 veya 15 Lira harcamak yerine bunu her zaman yaptım .

Bu strateji ile her ay 150 Liradan fazla tasarruf edeceksiniz ve elbette çok daha sağlıklı besleneceksiniz.

 

Métodos para ahorrar dinero

 

 

3. TV izlemek için para ödemeyi bırakın- Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Bağımlı hale geldiğimiz ve Netflix, HBO, Hulu’da olduğu gibi aylık abonelik ödememiz gereken, giderek daha fazla isteğe bağlı televizyon platformu ortaya çıkıyor …

Ancak buna ek olarak, genellikle her ay aldığımız faturayı çok pahalı hale getiren bir kablolu televizyon hizmetimiz var.

Para biriktirmenin yolları

 

İhtiyaç duymadığınız tüm bu ekstra hizmetlerden kurtulun, bu zamanı çevrenizdekilerle daha fazla konuşarak veya ulaşmak istediğiniz hedefleri planlayarak geçirin ve böylece hızlı ve kolay bir şekilde iyi paradan tasarruf edebilirsiniz.

Halihazırda sahip olduğunuz anten ile tamamen ücretsiz olarak TV seyredebilirsiniz , cüzdanınız size teşekkür edecek .

4. Kendi blogunuzu başlatın

Bu aynı zamanda maliyetleri düşürmenin bir yolu değildir, ancak kendi blogunuzu oluşturarak paradan tasarruf etmenin birçok yolu vardır .

Bir blog, daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacak ve kazancınızı istediğiniz şey için biriktirebileceğiniz ikinci bir gelir kaynağına sahip olmak anlamına gelecektir .

İlk başta, faydaları çok iyi olmayabilir, ancak sabit kalırsanız, her hafta birkaç makale yazın ve blogunuzdan nasıl para kazanacağınızı bilin , kısa sürede geliriniz her ay 1.000 lirayı aşacaktır.

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

5. Tatile gitmek için başkalarının evlerini kullanın

Biraz kopmak için yaşadığın şehri terk etmek istiyorsun ama çok para harcamak istemiyor musun? Sizden uzakta yaşayan o iyi dostları arayın ve evlerinde birkaç gün kalıp kalamayacağınızı sorun.

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Bu, konaklama masraflarından tasarruf etmenin ve uzun zamandır görmediğiniz insanlarla eğlenceli birkaç gün geçirmenin iyi bir yoludur .

Utangaç olmayın veya bunun bencilce bir şey olduğunu düşünmeyin: elbette birkaç gün evinizde dinlenerek geçirdiklerinde veya hatta sizi tekrar görmeyi dört gözle bekledikleri için sizi kendi evlerine davet ettiler.

Gitmek istediğiniz yerde tanıdığınız kimse yoksa, Airbnb gibi platformlar aracılığıyla özel bir kişiden ev kiralamayı deneyin, sizin gibi kişilerin birkaç günlüğüne otelden daha düşük fiyatlarla evlerini kiraladıkları bir yer.

6. Daha fazla para biriktirmek için kendinize meydan okuyun

Hedeflerinize ulaşmanın iyi bir yolu, kendinize meydan okumak ve gitmek istediğiniz yere ulaşmak için kendinizi zorlamaktır.

Öyleyse neden her ay belirli bir miktar tasarruf etmek için bir hedef belirlemiyorsunuz ?

Her hafta 20 TL tasarruf etmeye başlayabilirsiniz ; Bu miktarı bir zarfta veya tasarruf bankası hesabınızda bir kenara koyun ve birkaç ay sonra, elde edilmesi kolaysa, haftada 30 TL’ye yükseltin.

Bu yöntemi birkaç yıl önce denedim ve o zamandan beri yalnızca bu strateji ile her yıl 2.400 TL tasarruf etmeyi başardım .

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

7. Tasarruf etmenize yardımcı olacak uygulamaları indirin

Kazancınızın bir kısmını biriktirmek için bir kenara ayırmanın size düşündüğünüzden biraz daha pahalı olduğunu düşünüyorsanız , hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak uygulamaları kullanmak iyi bir fikirdir .

Play store’da bulabileceğiniz ve telefonunuza ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamalar var ve bu, maliyetlerinizi nerede azaltmanız gerektiğini daha iyi hesaplamak için her ay ödemelerinizin her birine ne kadar harcadığınızı söyleyecektir .

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

8. Büyük bir satın alma yapmadan önce iyice düşünün – Para Biriktirme Yolları

Hepimiz büyük bir satın alma yaptığımızda pişmanlık duyduk ve sonra bunun bir hata olduğunu anladık .

Belki de paranızı boşa harcadığınız için kendinize kızgın hissediyorsunuz ya da kendinizi gereksiz bir borca ​​sürüklediniz, hatta biraz paniklediniz çünkü bundan sonra ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Bu nedenle, elde edeceğiniz nesnenin 1 milyon liralık bir ev ya da 200 liralık bir TV olması fark etmeksizin, bir sonraki büyük satın alımınızı yapmadan önce bunu iyice düşünmeniz çok önemlidir .

Tavsiyem, kararı hemen vermemeniz , satın alma işleminizi yapana kadar en az bir gün geçmesine izin vermeniz ve yapmadan önce kendinize şu soruları sorun:

 • Bunu neden satın alıyorum?
 • Bu parayı daha gerekli başka ne için harcayabilirim ?
 • Birisi bana bu eşyayı satın almak yerine ödünç verebilir mi?
 • Satın aldıktan sonra artık istemiyorsam iade edebilir miyim?
 • Buna gerçekten ihtiyacım var mı?

 

Bu sorulara verdiğiniz tüm cevapları yazın ve her biri üzerinde iyi düşünün, böylece daha sonra pişmanlık duymazsınız.

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

9. Borçtan uzak durun! – Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Bir ev satın alırken ve bunun için ödemeniz gereken ipotek gibi, kaçınılması neredeyse imkansız olan borçlar vardır .

Ancak diğerlerinden kaçınmak kolaydır ve eğer yapabilirseniz, gereğinden fazla borca girmeyin.

Örneğin, bir kredi çekmek ve 20 ayda faiziyle birlikte ödemek yerine , sizin için daha ucuz olması için sadece 12 ayda ödemeye çalışın .

Ya da daha sonra çok pahalı hale gelebilecek zorunlu alımlar yapmayın . Önceki noktayı hatırlayın ve herhangi bir önemli satın alma işlemi yapmadan önce çok iyi düşünün.

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

10. Her hafta yemeklerinizi düzenleyin

Her hafta yiyeceğim yemekleri planlamak hayatımı tamamen değiştirdi. Şimdi daha sağlıklı yemenin yanı sıra, daha önce boşa harcadığım çok miktarda para biriktirmeyi başardım .

Yemek masraflarınızı da azaltmak istiyorsanız, şunu yapın: Şehrinizin pazarlarına genellikle farklı malzemeler koydukları haftalık teklifleri arayın ve bunları yazın.

Sonra biraz araştırma yapın ve bu ham maddelerle hangi tarifleri pişirebileceğinizi görün . Diğer yiyecek türlerinden genellikle daha ucuz olduğu için meyve ve sebzeleri içeren tarifler bulmaya çalışın.

Tariflerinizi aldıktan sonra , tüm hafta boyunca hem kahvaltıları, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra atıştırmalıkları içeren bir yemek menüsü oluşturun .

Her öğün için ihtiyacınız olan malzemelerin bir listesini yapın ve gitmeden satın alın .

Sizi temin ederim ki bu basit yöntemle beslenmeniz daha sağlıklı olacak ve çok tasarruf edeceksiniz .

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

11. Telefon faturalarınızı kontrol edin

Sadece standart kullanım için faturalara para öderiz. Bazen aylık internet hakkımızın hepsini kullanamadan paket yenilenir.

Şimdi en normal şey, telefon hizmetini ne amaçla kullanırsak kullanalım, her ay sabit bir miktar ödediğimiz bir plan yapmış olmamızdır .

Sorun şu ki , neredeyse hiç kullanmadığımız kadar pahalı olan bir plan için para ödüyoruz . Sizin durumunuz buysa, telefon faturalarınızı kontrol edin.

Şirketinizi arayın ve ihtiyaçlarınıza uygun başka hangi sözleşmelerin daha ucuz olduğunu sorun ve sizin için ideal olanı bulduğunuzda maliyetleri düşürmek için değiştirin.

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

12. Tüm harcamalarınız için bir bütçe oluşturun

Bütçe, insanların paramızı daha iyi yönetmesini sağlar . İşte bu kadar kolay.

Bu basit sistemle bir bakışta gelirimizin ne olduğunu, hangi harcamalarımızın olduğunu ve nerede daha fazla tasarruf etmemiz gerektiğini görebiliriz.

Öyleyse bugün başlayın , hayatınızda sahip olduğunuz herhangi bir harcama, küçük olanlar için bile bir bütçe oluşturmaya başlayın .

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

13. Daha uygun fiyatlı bir araba sürün – Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Bir arabaya sahip olacak kadar şanslı olanlardan biri misin çünkü onu elinde tutacak kadar kazanıyorsun? !! Tebrikler !! Ve araba giderlerinizi daha da küçültebilseydiniz harika olmaz mıydı?

Bunu yapmanın iyi bir yolu , aracınızın bir önceki yıla ait tüm masraflarını gözden geçirmektir . Bu maliyetler her yıl kazandığınızın % 20’sinden fazlaysa, arabanızı değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Şu anda sahip olduğunuz birini satabilir ve daha az benzin tüketen başka biriyle takas edebilirsiniz , bununla otomobil sigortanız daha ucuzdur ve onarımlar daha ucuzdur.

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

14. Diğer alternatif taşıma yöntemlerini kullanın

Bir arabaya sahip olmak, onu korumak ve çalıştırmak bazen çok pahalı olabilir; Aracınızı neredeyse hiç kullanmıyorsanız, ancak yine de bunun için çok para ödüyorsanız, dolaşmanın daha ucuz yollarını düşünmeniz gerekebilir .

Örneğin, işinizin yakınında yaşıyorsanız, yürüyüşe çıkın ve geçerken biraz egzersiz yapacaksınız. Veya daha uzaktaysanız, toplu taşıma kullanın veya bisikletle gidin, temiz, ekolojik ve tamamen ücretsiz bir ulaşım aracı.

Arabanızı işe götürmekten başka seçeneğiniz yoksa, tasarruf etmek için yapabileceğiniz şey, onu diğer meslektaşlarınızla veya bölgenizde çalışan komşularla paylaşmak ve benzin maliyetlerini herkese dağıtmaktır.

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

15. Her ay akşam yemeğine çıktığınız saatleri azaltın – Para Biriktirme Yolları

Ayda kaç kez yemeğe çıkıyorsunuz veya eve getirilen yemek siparişi veriyorsunuz? Ve o yemek şirketleri o yemekleri yapmak için ne kadar para harcıyorlar?

Arkanıza yaslanın ve anlayın – şimdiye kadar boşa harcadığınız tüm paraya şaşıracaksınız.

Örneğin, her hafta sonu akşam yemeği yemek için dışarı çıkıyorsanız, bunu ayda yalnızca birkaç kez olacak şekilde azaltın . Sizi temin ederim, bu sizi öldürmeyecek ve cüzdanınız, ondan o kadar para almadığınızı görmekten çok mutlu olacak.

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

16. Tüm harcamalarınızı takip edin – Para Biriktirme Yolları

Gerçekten para biriktirmek istiyorsanız, yalnızca harcamalarınızı azaltmamalı ve bir bütçe oluşturmamalısınız, aynı zamanda onları kontrol etmeli ve kaydını tutmalısınız .

Bu, sahip olduğunuz en sorunlu maliyetlerin neler olduğunu ve her ay kendinizi çok fazla aşmamak için hangisine daha iyi bakmanız gerektiğini görmenize yardımcı olacaktır .

Bir deftere, bir kağıda veya bilgisayarınızdaki bir belgeye sahip olduğunuz tüm masrafları yazın ve bir ayın bir alanın bütçesinden çıkacağınızı gördüğünüzde kesin .

Daha önce 7. maddede söylediğim gibi, mali durumunuzu takip etmek sizin için zorsa, yapabileceğiniz en iyi şey, onları daha iyi bir yerde tutmak için bir uygulama kullanmaktır .

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

17. Enerji tüketiminizi azaltın – Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Evinizde kullandığınız tüm enerjiyi daha kapsamlı bir şekilde kontrol ettiyseniz, ancak bundan neredeyse hiç yararlanmıyorsanız, faturalarınızı büyük ölçüde azaltabileceğinizi fark edersiniz .

Bu nedenle, evde gerçekten para biriktirmek istiyorsanız, her gün tükettiğiniz enerji için daha az ödeme yapmanızı sağlayacak şu basit yöntemleri uygulayın :

 • Işıkları kapatın ve kullanmadığınız tüm elektrikli aletleri fişten çekin. Eğer bir odada değilseniz, kullanmıyorsanız lambalarınızın, televizyonunuzun ya da bilgisayarınızın açık olması için hiçbir sebep yoktur.
 • Isıtma ve klimanızı aşırı kullanmayın . Çok sıcak olmadığında serin kalmak için evinizin pencerelerini açın ve doğal havanın evinizi soğutmasına izin verin. Ve soğuğun katlanılabilir olduğu bir günse, ısıyı maksimuma çıkarmak yerine, sıcak tutmak için bir bornoz giyin veya kendinizi bir battaniyeye sarın.
 • Paranız yetiyorsa, güneş panelleri kurun . Güneş enerjisi geleceğin enerjisi olmanın ve bununla daha fazla kirliliğin önlenmesinin yanı sıra elektrik faturalarınızdan çok tasarruf sağlayacaktır.

Para biriktirmenin yolları

 

18. Yiyecek satın alımlarınızda tasarruf edin

Dört kişilik bir aile genellikle her ay öğünlere sadece 400 ila 700 TL harcıyor . Bu çok para, özellikle de yemeğin yaklaşık % 40’ının atıldığı düşünüldüğünde.

Bu nedenle, en çok ne tür öğünler harcadığınıza iyice bir göz atmalı ve markete her gittiğinizde tasarruf etmek için şu ipuçlarını izlemelisiniz:

 • Süpermarkete haftada kaç kez gideceğini daha iyi planla
 • Organize bir yemek planı adımlarla ben noktada 10’da verdiğim
 • Her zaman bir alışveriş listesiyle alışverişe çıkın ve bundan kaçmayın
 • Satın alacağınız ürünler için teklif olup olmadığını görün
 • Alışverişlerinizde indirim kazandığınız kuponları kullanın
 • Acıktığınızda alışverişe çıkmayın ! Bu şekilde yalnızca daha düzensiz bir satın alma gerçekleştirebileceksiniz
 • Önceden pişirilmiş veya hazır yiyecekler satın almaktan kaçının : evde hazırlayabileceğinizden daha pahalıdırlar
 • Pazarınızda sahip oldukları, alışverişlerinizde indirim almak için puan biriktirebileceğiniz sadakat programlarına kaydolun

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

19. Satın alımlarınız için geri ödeme alın – Para Biriktirme Yolları

Her alışverişinizde size paranın bir yüzdesini geri veren platformlar, sadakat programları ve uygulamaları arayın .

Ebates, BeRuby veya Gelt gibi dünyadaki herhangi bir ülke için çok sayıda mevcuttur .

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

20. Kişisel finansla ilgili kitaplar okuyun – Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, finans kitapları okumaya başlamanızı tavsiye ederim . Evet, para her şey değildir, ancak mali durumunuzu iyileştirmek hayatınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Daha iyi bir hesap durumu elde etmek için okuduğum en iyi kitaplardan bazıları:

 • Para Kazanma Sanatı, Mario Borghino
 • Çocuklar için Finans , Leonor Villalobos tarafından
 • Yeni Başlayanlar için Kişisel Finans , Vicente Hernández
 • Paramla ne yapacağım? Martí Saballs tarafından
 • Luis Pita’dan komşunuzdan daha kötü bir arabaya sahip olun

 

https://gananci.org/wp-content/uploads/2017/03/gato-leyendo-un-libro.gif

 

21. Eğlenceden tasarruf etmenin kolay yollarını bulun – Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Geçenlerde bir arkadaşım bana dışarı çıkıp eğlenmenin kendisi için ne kadar pahalı olduğunu ve eğlencenin çok fazla para harcadığı için temel ihtiyaçları bile ödeyemediğini söyledi.

Bana aylık eğlence bütçesinin 400 TL civarında olduğunu söylediğinde, daha önce hiç olmadığı gibi gözlerimi açtım ve “yuhhh?” Dedim.

Yüksek faizli borçlardan kurtulmaya çalışıyorsanız, her ay “eğlenceye” 400 TL harcamanız için herhangi bir neden düşünemiyorum.

Bu kadar para harcamadan ve hatta hiçbir şey ödemeden eğlenmenin birçok yolu vardır .

Örneğin, bir biletin size normal fiyatın neredeyse yarısına mal olacağı seyirci gününde sinemaya gidebilirsiniz.

Veya parklarda yürümek, bisiklete binmek , piknik yapmak, kamp yapmak gibi diğer aktiviteleri yapmaya başlayın …

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

22. Kütüphaneye daha fazla gidin

Günümüzde kütüphaneler büyük ölçüde modernize edilmiştir ve bir kuruş harcamadan biraz eğlenmek için gidilecek harika yerlerdir .

Öğleden sonrayı birlikte geçirmek için güzel bir kitap ödünç almak için mahalle kütüphanenizi ziyaret edebilir veya film bölümünde eve götürüp akşam yemeği yerken eğlenmek için hangi DVD’leri olduğunu görebilirsiniz.

Ancak bir kütüphane, bazı eğlenceli aktiviteler için iyi bir buluşma noktası olabilir .

Bugün bu yerlerin çoğunda resim yapmayı öğrenebileceğiniz, kendi kitabınızı yazabileceğiniz veya bir kitap kulübüne katılabileceğiniz ücretsiz atölyeler var .

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

23. Bir acil durum fonu oluşturun – Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

Acil durum fonu hepimizin sahip olması gereken bir şeydir ve aslında para biriktirmenin en iyi yollarından biridir çünkü gelecekte size çok yardımcı olacaktır.

Aniden işinizi kaybederseniz, evinizde maliyetli bir arıza yaşarsanız veya beklemediğiniz bir faturayı ödemek zorunda kalırsanız, bu parayı normal gelirinizden çıkarmak yerine yalnızca acil durum fonunuzdan almanız gerekir.

Böylelikle öngörülemeyen herhangi bir masrafı ödemek zorunda kaldığınızda borçlanmaktan kaçınacak ve hayatınıza gönül rahatlığı sağlayacak çünkü her zaman güvenebileceğiniz küçük bir güvenlik yastığınız olduğunu bileceksiniz.

Acil durum fonunuzu başlatmanın en kolay yolu, her ay – veya her hafta – gelirinizden biraz para çekerek bu birikimleri saklayabileceğiniz bir hesaba veya bir yere çekmektir.

Örneğin, sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz miktara ulaşana kadar her hafta 10 TL koyarak başlayabilirsiniz .

 

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

24. Yenileri yerine ikinci el ürünler satın alın

Kullanılmış mobilya veya buzdolabı veya TV gibi elektrikli aletleri iyi bir şekilde tamir etmek, para tasarrufu yapmanın harika bir yolu olabilir.

Arkadaşlarınız, aileniz veya komşularınız onlardan kurtulmak isterse ve size vermekten çekinmiyorsa, bazen bu tür ürünleri ücretsiz olarak bile alabilirsiniz .

İnanın bana: İnsanlar istemediklerini başkalarına vermekten mutlular ! Onlar için bağış yapacak bir yer aramaktan ve onları oraya nakletmekten çok daha kolay.

Bu nedenle, eski mikrodalganızı değiştirmeniz gerekiyorsa veya yemek için başka bir masa satın alma zamanınız gelmişse , bir mağazaya gitmeden önce tanıdıklarınıza sorun ve ilgilendiğiniz şeylerin hiçbirinde yoksa, ikinci el mağazasına gidin.

Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem

 

Para biriktirmenin başka hangi yollarını biliyorsunuz? Bize hangi yöntemleri kullandığınızı ve bunların sizin için nasıl çalıştığını aşağıda  yorumlara anlatın.

Etiketler: Tasarruf Etmenin Yolları İnanılmaz 24 Yöntem, Para Biriktirme Yolları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

76

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir