Padişahların En Sevdiği Evcil Hayvanlar

1 dk


Abone Ol 
44

Osmanlı Devletinde devlet olarak hayvanlara sahip çıkılmış ve çeşitli dernekler aracılığıyla padişahlarda bunları desteklemiştir. Bu konu ile ilgili detaylı bir inceleme yapacağız. Şimdi size Osmanlı Padişahlarının evcil hayvanlarını ilk padişaha son padişaha kadar listeliyoruz. İşte padişahların en sevdiği evcil hayvanlar;

Osmanlı Padişahlarının Evcil Hayvanları

1. Osman

padişahların en sevdiği evcil hayvanlar

I. Osman 27 yıl tahtta kalmış Osmanlı’nın ilk padişahıdır. 1. Osman ava çıkar özellikle geyik ve tavşan avlamayı severdi. Zaten Padişahların hepsi ava çıkmıştır. 1. Osman’ın Karabaş adında bir köpeği vardı. Köpeğini çok sevmen 1. Osman’ın köpeğinin 20 yıl yaşadığı söylenir. Ayrıca kümes hayvanları beslerdi ve kazları çok severdi. 1. Osman’ın ayrıca en sevdiği evcil hayvanı atıydı.

1. Orhan

 

1. Osman

  1. Orhan yani Osman Gazi’nin de en sevdiği hayvan atıydı. Atların padişahların için ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek. Osman Gazi’nin birde tekir adında kedisi vardı. Osman Gazi kedileri çok severdi. Rivayete göre sokak kedilerini beslemesi için görevliler tutmuştur.

1. Murat

1. murat

Murat’ın hayvan sevgisi tarihçiler tarafından bilinmektedir. 1. Murat atından başka tavşan beslemiştir. Tavşanları çok seven 1. Murat’ın yüzlerce tavşanı olduğu söylenir.

1.Bayezid

padişahların en sevdiği evcil hayvanlar

  1. Bayezid tüm padişahlar gibi atı vazgeçilmezidir. Fakat diğer padişahlarından farklı olarak Hindistan’dan tavus kuşu getirmiş ve tavuşkuşları için ayrı bir barınak yaptırtmıştır. Yurt dışından gelen ziyaretçilerine mutlaka tavus kuşlarını gösterdiği rivayet edilir.

Fatih Sultan Mehmet

fatih sultan mehmet

Fatih Sultan Mehmet en çok atları severdi. Sürekli at çiftliğinde atıyla vakit geçirirdi. Atları dışında en sevdiği hayvanı ilginç ama kaplumbağasıydı. Bir gün ormanda avlanırken yavru bir kaplumbağa gören Fatih Sultan Mehmet hemen kaplumbağanın saraya götürülmesini emreder ve kaplumbağaya bakmak için sarayda görevli tutar.

Yavuz Sultan Selim

 

padişahların en sevdiği evcil hayvanlar

İlginç bir şekilde Yavuz Sultan Selim Han’ın en sevdiği hayvan develerdir. Develeri çok seven Yavuz Sultan Selim çiftlikte deve beslerdi. Sanırım Arap yarımadasına yaptığı seferlerden etkilenip deve sevgisi gelişti.

Yazımızı şimdilik sonlandırıyoruz. Eklenmesini istediğiniz padişahlar varsa yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Etiketler: Padişahların en sevdiği evcil hayvanlar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

44

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir