Karma Nedir? 12 Karma Kanunu

4 dk


Abone Ol 
29
karma nedir,karma kanunları,karma yasası

Karma, bizim için manevi-mistik bir kavram olarak bilinir, ancak aslında, büyük ölçüde insanın içinde yaşadığı gerçekliği yaratmadaki güçlerine dair oldukça insancıl bir inanca dayanan bir kavramdır. Karma, Sanskritçe’de (eski Hintçe) “eylem” anlamına gelen bir kelimedir. Sözcük, bir anlamda Newton’un her eylemin bir yanıtı olması gerektiği yasasına eşdeğerdir.

 

Düşündüğümüzde, konuştuğumuzda ve hareket ettiğimizde buna göre cevap verecek bir güç uygularız. Bu geri dönen kuvvet değişebilir, kendini ayarlayabilir veya oyalanabilir, ancak ortadan kalkamayacaktır. Bu sebep ve sonuç yasası, Hıristiyanlık, Musevilik ve İslam gibi tek tanrılı dinlerden tanınan ödül ve ceza yasasına benzemez., Ama amacı eylemlerimizin sonuçlarının ve bunların altında yatan niyetin farkındalığını yönlendirmek olan biri (Yahudilikte var olan bir ilke).

 

Karma kavramı, bir kişinin eylemlerinin sonuçlarından kaçamayacağını ve ancak kendi elleriyle çektiği ıstırap veya neşe için gerekli koşulları yarattığı takdirde acı çekeceğini veya sevineceğini savunur. Karma kavramına göre yasanın cehaleti, kişiyi sonuçlarına maruz kalmaktan korumaz.

Karmanız üzerinde çalışmaya başlamak için, işte iyi karma yaratmanın bazı kuralları karma nedir karma kanunları

1. Karmanın ilk yasası

“Ne ekersen onu biçersin”, “neden sonuç” yasası olarak da bilinir. Bu karma anlayışına göre, evrende bulduğumuz şey ondan geri aldığımız şeydir. Bu yasanın en güzel ifadesi insanlara şu soruyu soran Mahatma Gandhi’den geliyor: “Dünyada görmeye çalıştığınız değişim vardı”, yani mutlu, sevgi dolu, huzurlu bir dünyada yaşamak istiyorsanız, o zaman neşe, sevgi ve huzurla hareket etmelisiniz.

2. Yaratılış kanunu

Hayat sadece “gerçekleşmez”, bizim aktif katılımımızla yaratılır. Bizimle evren arasında hem duygularımızda hem de eylemlerimizde dışsal olarak sürekli bir bağlantı vardır. Kabala Yahudiliğinde yaratılışın bir olay değil, her zaman meydana gelen bir süreç olduğu ve insanın yaşadığı dünyanın yaratma eyleminde her zaman aktif bir rol oynadığı, ağzından çıkan her düşünce, eylem ve sözde yer aldığı kabul edilir.

3. Alçakgönüllülük Yasası – Karma Nedir? 12 Karma Kanunu 

Hippi Amerikalı yazar  Tom Robbins  , dünyada “sihir” yaratmanın ve onu düşüncenin gücüyle değiştirmenin bir yolu olduğunu söyledi, tek yapmanız gereken basitçe şeyleri algılama şeklinizi değiştirmek ve gerçeklik buna göre değişecek. Karma yaklaşımı, kabul etmeyi reddettiğiniz şeyin sensiz olacağına inanıyor. Dünya algımızı değiştirme yeteneği, nihayetinde dünyayı değiştirme yeteneğimizdir.

4. Büyüme yasası

“Nereye giderseniz gidin – nerede olursanız olun – gerçekten büyümek için, içinde bulundukları sosyal veya mekansal bağlamları değil, ruhumuzu ve ruhumuzu değiştirmeliyiz. Doğduğumuz ve öldüğümüz tek sabit şey kendimizdir ve bu, hayatlarımızda bir dereceye kadar kontrolümüzün olduğu tek faktördür ( Freud  elbette aksi iddia eder).

5. Sorumluluk Yasası

Karma sorumluluk yasasına göre, hayatımda ne zaman yanlış bir şey olsa, bende bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelir. Bizi çevreleyen her şeyin aynasıyız ve etrafımızı saran her şey bizim aynamızdır. Bu nedenle, gerçekliğimizde olanların sorumluluğunu almalıyız.

6. Bağlantı yasası

“İşi bitirmek zorunda değilsiniz, iptal etmekte özgürsünüz” (Tractate Avot). Yaptığımız bir şey önemsiz görünse bile, bunu yapmamız çok önemlidir çünkü gerçekliğimizdeki her şey birbirine bağlıdır. Attığımız her adım bir sonraki adıma götürür ve bu böyle devam eder. Geçmiş-şimdi ve gelecek birbirine bağlıdır ve yolculukta gerekli olan tüm adımların toplamı olduğu için yolculukta en önemli olan ilk veya son adım yoktur.

7. Odak Yasası – Karma Nedir? 12 Karma Kanunu 

Karmaya göre aynı anda iki şeyi düşünmek mümkün değildir (akıllı telefon kullanıcılarının veya tarayıcıdaki birden fazla etiket açıcının dikkatini çekmek için). Düşüncemizi iyi şeylere odaklarsak, öfke veya açgözlülük gibi alçakgönüllü şeyler düşünmek imkansızdır.

8. Verme yasası -Karma Nedir? 12 Karma Kanunu 

Bir şeyin doğru olduğuna inanıyorsanız, o zaman hayatınızdaki bir şey sizi bu inancı amellere çevirmeye çağıracaktır. Örneğin cömertlik ve bağışlama inancı böyledir, eğer insanların birbirine yardım etmesi ve yardım etmesi gerektiğine inanıyorsanız, ona göre davranmalısınız. Dünyaya karşı cömert olun, dünya size cömert olsun.

9. Buranın ve şimdinin kanunu

Jorge Luis Borges, zamanın anlamını ele alan “Bölünen Yolların Bahçesi” adlı kitabında, “O zaman bir insanın başına gelen her şeyin şu anda doğru olduğunu fark ettim” diye yazıyor. Pişmanlıklar veya gelecek için planlar burada olmamızı engelliyor. Eski rüyalar, davranışlar ve kalıplar yenilerini yaratmamızı engeller. Ve John Lennon, “başka planlar yapmakla meşgulken hayat sana olan şeydir” dedi.

10. Değişim Yasası

Karma değişim yasasına göre, biz yolumuzda neyi değiştirmemiz gerektiğini öğrenene kadar tarih kendini tekrar edecektir. Psikoloji açısından, bizi motive eden faktörler, biz onları anlayıp değiştirene kadar bizi aynı kalıp ve çevrelerde motive etmeye devam edecek.

11. Sabır ve Ödül Yasası

Her ödül bir başlangıç ​​fiyatı gerektirir. Yaptığımız amellere dünyadan gelecek tepki hemen gelmeyebilir ama yine de gelmesine izin verilir. Ödül, farklı ve beklenmedik biçimler alabilir ve farklı zamanlarda gelebilir, ancak beklenmedik bir şekilde de olsa sonunda gelecektir.

12. Anlam ve İlham Yasası

Bir şeyden geri aldığınız şey, ona yatırım yaptığınız şeydir. Çocuğunuza sevgi sarf ettiyseniz, sevgiyi geri alacaksınız. Hayatımızdaki her şeyin gerçek değeri, bir çocuk ya da evdeki bir saksı, ona yatırdığımız enerji ve niyetin doğrudan bir sonucudur. Bir şeylere değer verirseniz sizin için değerli olurlar.

Ve son olarak, her kişisel katkının bütüne bir katkı olduğunu da unutmayın

:etiketler: karma nedir karma kanunları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

29

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir