İnsanlığın Başına Gelmiş Tarihin En Kötü Beş Olayı

2 dk


Abone Ol 
62
İnsanlığın Başına Gelmiş Tarihin En Kötü Beş Olayı

Salgınlar insanlık tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır ve hatta bazen önemli bir dönüm noktasıdır. Kayıtlı tarihte insanlığın bildiği en ölümcül salgınlardan beşini sizler için topladık. İnsanlığın Başına Gelmiş Tarihin En Kötü Beş Olayı :

BİRİNCİ SIRA: KARA ÖLÜM

Kara ölüm veya kara veba , kuşkusuz insanlık tarihindeki en ciddi sağlık krizidir ve onu tanınmayacak şekilde değiştirmiştir. Çiçek hastalığı mı yoksa çiçek hastalığı mı olduğu belli değil, ancak kesin olan şu ki, 50 ila 100 milyon arasında (dünya nüfusunun toplamda 450 milyon olduğu bir zamanda), Avrupa’nın yaklaşık yarısı korkunç ve dayanılmaz ölümler ve diğerleri 14. yüzyılda doğrudan ve dolaylı olarak acı çekti. Hastalığın takma adı, muhtemelen enfekte olanların derilerinde görülen siyah noktalardan kaynaklanıyordu. Kara Ölüm’ün sonucu, Rönesans’ın nedenleri arasında bazılarının iddia ettiği ekonomik, sosyal ve teolojik değişikliklerle dünya Avrupa tarihinin akışını değiştirdi . (Ayrıca bakınız: Barbara Tuchman’dan “Dünyanın Sonu: Kara Ölüm” ) /

 

İKİNCİ SIRA: İSPANYOL ETKİSİ  

 

İnsanlığın Başına Gelmiş Tarihin En Kötü Beş Olayı
Kız kardeşler İspanyol etkisini harekete geçiriyor

 

 

 

 

 

 

 

Birinci Dünya Savaşı’nın toptan öldürülmesi yeterli değilmiş gibi, 1918’de sonunda tarlada öldürülen savaşçılardan daha fazla hastayı yataklarda öldüren İspanyol etkisi geldi. Her beş kişiden birini öldüren ve dünyanın yaklaşık beşte birine bulaşan ölümcül gripten yaklaşık 50 milyon insan öldü. İspanyol etkisi genel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başladı ve savaşçıların konutlarına ve Avrupa’daki hasarlı ana cepheye ulaştığında sonuç hızlı ve kasvetliydi. Ortaya çıktıktan yaklaşık bir yıl sonra, İspanyol etkisi olduğu gibi ortadan kayboldu.

 

ÜÇÜNCÜ SIRA: HIV / AIDS

1980’lerden beri dünyayı vuran AIDS salgını, aslında nispeten büyük bir başarı derecesine sahip olsa da, hala mücadele ettiğimiz bir salgın. 1981 yılında ortaya çıkan hastalığın kaynağı, dünya çapında yaklaşık 60 milyon insanı etkilediği ve yaklaşık 25 milyonu öldüğü Afrika Kamerun’da tespit edildi. Batı dünyasında hastalık birkaç milyon bilinen taşıyıcıyla kontrol altındayken, Sahra altı Afrika’da enfeksiyon oranlarının% 30’u aştığı bölgelerde hala milyonlarca kişi var.

 

DÖRDÜNCÜ SIRA: JUSTİNE’İN OLAYINDAKİ VEBA

Justin’in vebası, MS 6. yüzyılda gemilerdeki fareler üzerindeki pirelerin virüsü tüm Akdeniz havzasında ve Bizans İmparatorluğu altındaki bölgelerde taşımasıyla ortaya çıktı. Bu veba, 25 milyon ölü ve on milyonlarca diğer hastayı geride bırakacak, bunlardan biri de Konstantinopolis’te hastalanıp iyileşen imparator Justinus da dahil olmak üzere, vebanın zirvesinde günde yaklaşık 5.000 kişi ölüyor.

 

İnsanlığın Başına Gelmiş Tarihin En Kötü Beş Olayı BEŞİNCİ SIRA: ANTONİNUS’UN VEBASI

Batı Roma İmparatorluğu da MS 2. yüzyılda Doğu Cephesinden eve dönen askerler yanlarında muhtemelen kızamık veya çiçek hastalığı getirdiklerinde şiddetli bir salgınla sarsıldı. Veba, 169 yılında ölen İmparator Lucius ve Ross’un hayatı da dahil olmak üzere yaklaşık beş milyon kişinin hayatına mal oldu. Vebanın doruğunda, yalnızca Roma’da ölülerin bir kısmı günde yaklaşık 2.000 kişiye ulaştı.

 

Ve son bir not: Salgınları dramatik ve tehdit edici olan salgınlar olsa da, kolera, sıtma veya basitçe açlık gibi daha “yaygın” salgınların gelişmekte olan ülkelerde düzenli olarak her yıl milyonlarca insanı öldürdüğünü hatırlamakta fayda var.

 

BONUS: COVİD-19 2020’NİN KABUSU


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

62

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir