Günümüzde Hala Konuşulan En Eski Diller

2 dk


44
Üzerinden binlerce yıl geçmesine rağmen günümüzde hala fazla değişmeden kullanılan diller var. Yazımızda sizlere o 6 dili listeledik. Günümüzde Hala Konuşulan En Eski Diller;

 

1. İBRANİCE – Hala Konuşulan En Eski Diller

Günümüzde Hala Konuşulan En Eski Diller

İbranice’nin dünyadaki en eski dil olduğunu belirlemek biraz karmaşıktır. 3.000 yıldan fazla bir süre önce konuşulmaya başlanan bir dil olmasına rağmen, aslında konuşulmayı bıraktı ve yaklaşık M.Ö.400’den 19. yüzyıla kadar “yaşayan bir dil” oluşturdu, yani varlığının neredeyse yarısının Yahudi dili olduğu anlamına geliyor. Sadece dini bağlamlarda okunan, ancak insanlar arasındaki günlük iletişim için kullanılmayan ve bu nedenle gelişmeyen. Burada, İbranice dilinin yeniden canlanmasının tüm diller tarihinde eşit olmadığını belirtmek gerekir – bu, dilin olmadığı anlamda öldüğü bir durumdur. Dokuz milyon konuşmacı arasında (Daha fazla bilgi edinin: İbranice dünyadaki en eski dil mi?).

 

2. BASK DİLİ

İspanyol siyasetini (veya futbolunu) bilenler için Basklar çok gururlu insanlar ve muhtemelen bir nedenleri var. Baskça, İspanya ve Fransa arasında konuşulan, ancak ilgisiz ve hiçbir şekilde Roman dillerine benzemeyen bir dil olduğu için dilsel bir gizemdir; bu, Romalıların ve Latincelerinin gelmesinden önce konuşulduğu anlamına gelir; bu, sonunda Fransızca ve İspanyolca olacak, yani MS ilk yüzyıllarda.

 

3. TAMİL DİLİ

Tamil, Hindistan’ın yanı sıra Sri Lanka ve Singapur’da (Tamilcenin resmi dil olduğu) yaklaşık 75 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. Bulunan en eski Tamil yazıları MÖ 3. yüzyıldan kalmadır ve o zamandan beri dünyanın en çok konuşulan 20. dili olduğu günümüze kadar dilin sürekli kullanımı vardır.

 

4. LİTVANYACA

Dilbilimde, çoğu Avrupa dilinin ve bazı Asyalıların yaklaşık 5000 yıl önce “Hint-Avrupa” dil ailesine bölünmeye başlayan bir köke sahip olduğu kabul edilmektedir. “Proto-Hindu-Avrupa” olarak adlandırılan bu orijinal dil, Avrasya Babil Kulesi’nde bu amaçla konuşulan dildir. Diller ayrıldıktan sonra, orijinaline yakın kalan bazı diller vardı. Bilim adamları, Litvancanın Proto-Hindu Avrupa dilinin özelliklerinin, gramerinin, sözlüğünün ve fonetiklerinin çoğunu koruyan ve onu dünyanın en eski dillerinden biri yapan dil olduğunu iddia ediyorlar.

 

5. FARSÇA – Günümüzde Hala Konuşulan En Eski Diller

Farsça şu anda ağırlıklı olarak İran, Afganistan ve Tacikistan’da konuşulmaktadır. Modern Farsça, Pers İmparatorluğu’nun resmi dili olan eski Farsçanın doğrudan soyundan gelmektedir. Şimdi Persler tarafından kullanılan dil, MS sekizinci yüzyılda gelişti ve dikkate değer ölçüde değişmeden kaldı, böylece bugün Farsça konuşan bir kişi, bin yıldan daha uzun bir süre önce bir Farsça kitabı nispeten kolay bir şekilde okuyabilir, çoğu eski dilde nadirdir.

 

6. İZLANDACA

İzlandaca aynı zamanda ağacın kuzey Alman dalından Hint-Avrupa dil ailesinden bir dildir. Daha önce tartıştığımız Litvanca’ya benzer şekilde, İzlandaca’nın gelişimi de yıllar içinde çok ılımlı olmuştur, bu nedenle kökenlerine çok benzerlik korumuştur ve Hindu öncesi Avrupa dilinin köklerinden uzaklaşmamıştır. İzlanda uzun bir Danimarka yönetimi altında olmasına rağmen, dil etkilenmedi ve bu nedenle bugün İzlandalı konuşanlar yüzlerce yıl önce yazılmış metinleri kolayca anlayabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

44

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir