Ekys Nasıl Çalışılır ve Kaynak Önerileri

3 dk


44
ekys nasıl çalışılır

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz !

0Shares
0 0

Bu yazımızda Son Güncel Duruma Göre EKYS Konuları, Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavına  nasıl çalışılır ve kaynak önerileri tercihlerimi anlatacağım. Öncelikle 2020 EKYS sınavına girmiş ve fazla çalışmama rağmen 74 puan alıp idareci olarak atanan biri olarak sizlere vereceğim tavsiyeler kişisel tercihlere göre değişebilmektedir. Ben yazımda EKYS’ye nasıl çalıştığımı anlatacağım.

Güncel EKYS Konuları Neleri İçerir?

ekys nasıl çalışılır

 

Bilindiği üzere müdür ve müdür yardımcılığı için 2018 yılından beri sınav yapılmakta atamalar sınav puanına göre olmaktadır. EKYS çalışma rehberi yazımızı beğeneceğinizi umuyorum.

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Sınavında (EKYS)  adaylara çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır. Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

 

EKYS TESTTEKİ AĞIRLIKLARI

 

Sınavda yanlı doğruyu götürmez. her soru 1.25 puandır. Örneklendirme yapmak gerekirse 80 sorudan 60 doğru yapan birisi 60*1.25 formülünden 75 puan alacaktır.

Son Güncel Duruma Göre EKYS Konuları

a) Genel kültür: %20.
b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10.
c) Değerler eğitimi: %10.
ç) Eğitim ve öğretimde etik: %10.
d) Eğitim bilimleri: %30.
e) Mevzuat (T.C. Anayasası, 5/1/1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Kanun, 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 1/11/1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 2/12/1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Millî Eğitim Bakanlığı başlıklı Onuncu Bölümünde yer alan hükümler): %20.

EKYS Nasıl Çalışılır?

EKYS çalışmak için lise yada üniversite temeliniz önemlidir. Örneğin ben Eşit Ağırlık mezunu bir sınıf öğretmeni olarak matematiğe hiç çalışmadım diyebilirim. Ama siz sözel mezunu bir öğretmenseniz matematiğe çalışmak durumundasınız.

 

Kendi girdiğim 2020 yılı soruları için konuşacak olursam Türkçe sorularında dil bilgisi yoktu. Bu bizim için bir avantaj. Dil bilgisi olmadığı için Türkçe konularına çok fazla çalışmanız gerekmiyor. Dediğim gibi kitap okuma alışkanlığınız da varsa Türkçeden full çekmemek için hiç bir nedeniniz yok.

Matematik ise söylediğim gibi eğer temeliniz varsa matematiğe de çalışmanızı önermem . Sizin için Vakit kaybı olacaktır. Fakat temeliniz yoksa en az 3 haftanızı matematiğe çalışmanızı öneririm. Matematik tüm konulara çalışmanız gerekmez. Matematik soruları Türkçe soruları gibi oldukça kolay. Temel matematik bilgisi yeterli.

Anayasa da KPSS den farksız. Basit düzeyde anayasa bilginiz yeterli. Ben bu saydığım üç bölümden de hiç çalışmadan full çektim.

 

Gelelim Güncel sorular . Maalesef ben güncel sorular 3 soruya da yanlış cevap verdim. Örneğin Dünyaca tanınmış İdil BİRET hangi müzik alanında yurtdışına gönderilmiştir? sorusu hayatımda hiç duymadığım bir soruydu. Ben yanlış cevap verdim. Güncel soruları yapabilmek için gerçekten gündemi takip etmek gerekiyor.

 

Bir diğer soru ise EXPO 2020 hangi ilimizde yapılacaktır. Ben bu dönemde askerde olduğum ve TV izleyemediğim için hiç bir fikrim yoktu. Bu sebeple buna da yanlış cevap verdim. Kısaca güncel sorulara doğru cevaplar vermek istiyorsanız kesinlikle gündemi takip etmeli, genel kültür bilginizin yüksek olması gerekir. Beni en çok zorlayan bölüm bu oldu.

 

Coğrafya soruları lise düzeyinde. Ona da çok ağırlık vermenize gerek yok üstünkörü çalışmanız yeterli.

İnkılap Tarihi ise detay istiyor. Bu bölümde en çok çalışmanız gereken İnkılap Tarihi’dir. Bildiğiniz gibi tarih çabuk unutuluyor.

 

Ben daha çok eğitim ve mevzuat çalışılmasını öneriyorum. Çünkü genel yetenek genel kültür full çekmeme rağmen açıkçası mevzuat ve eğitim bilimleri kısmından çok yanlış yaptım. Çünkü kitapta bile görmediğim kavramlar vardı.

Ekys İçin Kaynak Önerileri

Ekys sınavı için öncelikle sendikaların bastığı kitaplardan birer adet alınız.

Tanesi 10 TL civarı satılmakta.

Sendika basımı kitaplar dışında ben Pegem Yayınlarından çalıştım. Gayette memnun kaldım. İnsanı sıkmayan Genel geçer bilgiler veren bir kitap. Örnek çıkmış sorularla zenginleştirilmiş.

 

Başka da EKYS Kaynak Tavsiyesi olarak aşağıdaki pdf deneme sınavlarını indirip çözmenizi tavsiye ederiz. 

MEBVizyon.com EKYS Deneme kitabı

 

MEBVizyon.com EKYS Genel kültür testi

 

MEBVizyon.com EKYS Anayasa Hukuku – Yasama Deneme Sınavı ve Cevaplar

 

 

Ayrıca Aşağıdaki yazıdan EKYS 2021 Soru Bankası Pdf İndire bilirsiniz

EKYS 2021 Soru Bankası Pdf İndir

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

44
Admin

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın