Dejenere kelimesinin zıt anlamlısı nedir ?

Dejenere3 dk


Abone Ol 
46

Dejenere kelimesinin zıt anlamlısı nedir ?

Dejenere kelimesinin zıt anlamlısını sizin de artık çok sevdiğiniz sitemiz olan mebvizyon.com  sitemizden takip edebiliyor olacaksınız.

Dejenere kelimesinin zıt/karşıt anlamlısını aşağıda ki yazımızdan takip edebileceksiniz. Ayrıca bu yazımızda sizlere Dejenere kelimesinin anlamını ve Dejenere kelimesinin zıt anlamlısının TDK’ye göre anlamını takip edip aynı yazımızda iki zıt anlamlı kelimenin de anlamına erişebileceksiniz.

Bu yazımıza ulaşmak için eğer arama motorları üzerinden sitemize erişim sağlıyorsanız en çok kullanılan arama terimleri aşağıda ki gibidir.

Dejenere Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Soylu Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Dejenere Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Soylu Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Dejenere nasıl yazılır tdk, Dejenere anlamı tdk, Soylu nedir,Soylu nasıl yazılır tdk, Soylu anlamı tdk, Soylu nedir,

Şimdi –Dejenere– kelimesinin karşıt anlamlısına ve cümle içerisinde kullanımına göz atalım. 

Dejenere kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Soylu

TDK’ye göre Dejenere kelimesinin anlamı:

1. sıfat Soysuz.

2. sıfat Yoz.

3. sıfat, kimya, fizik Bozulmuş.

4. sıfat, kimya, fizik Bozunmuş.

TDK’ye göre Soylu kelimesinin anlamı:

1. sıfat Doğuştan veya hükümdar buyruğuyla, bazı ayrıcalıklara sahip olan ve özel unvanlar taşıyan (kimse), asaletli, asil, kerim:
      “Soylu kişidir, iyi bir öğrenim görmüştür, zekidir, yeteneklidir.” – Necati Cumalı

2. sıfat İyi tanınmış, köklü bir aileden gelen (kimse), necip, kişizade, asil:
      “İzmir’in varlıklı ve soylu ailelerinden birinin tek erkek çocuğu.” – Tarık Buğra

3. sıfat Saygı uyandıran, yücelik taşıyan:
      “Japonların soylu ve çetin savaşçılık gururuna, bu eğiliş ağır geldi.” – Falih Rıfkı Atay

4. sıfat Soyu iyi nitelikli olan, iyi cins soydan gelen (at vb.).

NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Zıt Anlam Nedir?

Karşıt kavramları karşılayan, birbirleriyle çelişen anlamlar içeren sözcüklere “zıt anlamlı sözcükler” denir. … Karşıtlık oluşturması için farklı bir sözcüğün olması gerekir. Kısacası bir sözcüğün olumsuzu onun zıttı değildir. Örnek = Gelmek (olumlu) – gelmemek (olumsuz) ≠ Zıt anlamlılık ilişkisi yoktur.

–>Her kelimenin zıt anlamı yoktur.

–>Fiillerin ve bazı sıfatların olumlu-olumsuz biçimleri zıtlık oluşturmaz.

NOT: Sözcükler, her zaman kullanıldıkları cümle içerisinde ele alınmalıdır. Tek başına zıt anlamlı gibi görünen sözcükler cümle içerisindeki kullanımlarında her zaman birbirlerinin yerini tutmayabilir.

UYARI: Her sözcüğün eş anlamlısı olamayacağı gibi zıt anlamlısı da olmayabilir.  Özellikle nitelik ve nicelik bildiren sözcüklerin yani sıfatların ve zarfların zıt anlamlısı bulunur.

Örnek = Ekşi, kitap, sarı, masa, duvar…

UYARI: Fiillerin olumlu-olumsuz biçimleri zıtlık oluşturmaz. Onlar aynı eylemin gerçekleşip gerçekleşmediğini bildirir. Karşıtlık oluşturması için farklı bir sözcüğün olması gerekir. Kısacası bir sözcüğün olumsuzu onun zıttı değildir.

Örnek =   Gelmek (olumlu)  –    gelmemek  (olumsuz)   ≠  Zıt anlamlılık ilişkisi yoktur.
Gelmek       –    gitmek     = Zıt anlamlılık ilişkisi vardır.

UYARI: Bir sözcüğün zıt anlamlısı, onun cümledeki kullanımına göre değişiklik gösterebilir.

Örnek =   Pazardaki meyvelerin yüksek fiyatı vatandaşın cebini yakıyor.

Yüksek kelimesinin zıt anlamlısı normalde alçak kelimesidir. Ancak yukarıdaki cümlede geçen yüksek fiyat sözünün zıt anlamlısı “alçak fiyat” olamayacağı için doğrusu “düşük fiyat ” olacaktır. Bu yüzden cümledeki anlamından dolayı yüksek sözcüğünün zıt anlamlısı düşük kelimesidir.

Bizimle yukarıda ayrıntılarını verdiğimiz zıt anlamlı kelime ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyin lütfen. Hemen aşağıdaki yorum bölümünden kelime ile alakalı sizde yorumunuzu yapın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

46

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir