4. (Dördüncü) Sanayi Devrimi Nedir? Şimdiden Başladı!

1 dk


Abone Ol 
60
4. sanayi devrimi

“Dördüncü Sanayi Devrimi” terimi, Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve bir iş politikası profesörü olan Klaus Schwab tarafından, tüm insan faaliyetlerinin teknolojiye dayalı alanlara artan geçişine işaret etmek için oluşturuldu. Schwab’a göre artık sadece internetin girişi ve dünyanın herhangi bir yerinden istediğimiz herhangi bir bilgi veya içeriği alabileceğimiz ve iletişim kurabileceğimiz gerçeği değil, sanal teknolojinin hayatımızın tüm alanlarına girmesi aslında ayrılmaz hale gelecek.

Hayatınızdaki her cihazı dünyadaki diğer tüm cihazlara bağlayacak “Nesnelerin İnterneti” gibi gelecekteki programlar veya tıbbi durumunuzu internet arama modelinize göre nasıl teşhis edeceğini bilen algoritmalar.

4. sanayi devrimi

Bazıları dördüncü sanayi devrimini “dijital devrim” olarak da bilinen üçüncü devrimin bir uzantısı olarak görüyor, ancak bu eğilimlerin nihayetinde 21. yüzyılda insanlık tarihinde yepyeni bir aşamaya, toplumlarımızın inşa edilme şeklini değiştirecek yeni bir aşamaya yol açtığına inananlar var. , Sanayi devriminin bugüne kadarki tüm enkarnasyonlarında yaptığı gibi, politikamız yürütülüyor, ekonomi işliyor ve insanlar ayakta kalıyor.

 

Eğer ilk sanayi devrimi dayanıyordu buhar makinesinin gücü , dördüncü sanayi devrimi insan kan dolaşımına girebilir robotlar gibi muazzam güç ve nanoteknoloji kuantum bilgisayarlarına dayalı olacaktır. Böyle bir durumda bilgi artış hızı yalnızca artacak ve yakında bu bilgiyi hiçbir insanın yapamayacağı bir şekilde kullanacak kadar akıllı bilgisayarlar olacak. Bilgisayarlar hastalıkları iyileştirecek, mühendislik projeleri gerçekleştirecek ve insanları kendi başlarına uzaya uçuracak.

 

Bu, Dördüncü Sanayi Devriminde insanoğlunun kaderi hakkında ne söylüyor? İyi soru. Siyasi olarak da halihazırda konuşulmaya başlanan sonuçlardan biri, tam ve çoğunlukla özgür bir insan hayatının İnternet bağlantısına bağlı olduğunun kabul edilmesidir. Başka bir deyişle, yüksek hızlı İnternet erişiminin temel bir insan hakkı olarak tanınması için artan bir talep var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

60

Öğretmenim. Öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmak için Hobi olarak bu blogta yazıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir